Advertisement

SSK'yı, Bağ-Kur'u, Emekli Sandığı'nı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında topladık ama Bağ-Kur yine bildiğiniz Bağ-Kur, görevi sadece yasal hakları vermemek
Ali Bey, biz iki arkadaş polis olarak 01.01.1990 günü göreve başladık, sonrasında ikimiz birlikte 15.05.2008 günü istifa ettik. Beraber iş yapmaya karar verdik ben vergi mükellefi olduğumdan Bağ-Kur'a prim ödedim, arkadaşım da yanımda SSK'lı olarak prim ödedi, ikimiz birlikte emeklilik için SGK'ya dilekçe verdik. Arkadaşım SSK'dan emekli oldu ben olamadım çünkü benim polislikte geçen fiili hizmet zamlarımı (FHZ) emeklilik yaşında Bağ-Kur dikkate almadı ama SSK dikkate aldı. Hani bunlar aynı kanuna ve aynı başkana bağlıydılar ama iki aynı kişiye farklı uygulama yapıyorlar. Bunu değiştirmenin yolu yok mu? ■ İsmi saklı
Sayın okurum, Bağ-Kur denilen kurum, 1971 yılında kuruldu ve kurulurken de sosyal güvenliği bilen memurlara ihtiyacı vardı. Hem SSK'dan hem de Emekli Sandığı'ndan işi bilen memur istediler. SSK ve Emekli Sandığı elinde ne kadar işe yaramaz, berbat memur varsa gönderdi. Bu sebeple Bağ-Kur'un mayası kötü, o kötü maya ile başladı ve sonrasında işe giren memurlar da ustalarından gördüklerini uygulamaya devam ediyorlar. Şu an SGK çatısı altında olsalar da mayalarına göre hareket etmeye devam ediyorlar.

FİİLİ HİZMET ZAMMI HİZMETE SAYILIR
Siz 2 polis arkadaş olarak 18.5 yıl çalışmışsınız ve toplamda bunun dörtte biri 4 yıl, 7 ay kadar FHZ'niz var. Emeklilik yaş hesaplamasında SSK 23.05.2002 gününe göre, Bağ-Kur da 01.06.2002 gününe göre yaş hesabı yapar. Gerek 23 Mayıs 2002 gerekse de 1 Haziran 2002 gününe göre her ikinizin de FHZ süresi 12 yıl 5 aylık süreye göre 3 yıl, 1 ay kadardır. Bu kadar süre ilk işe girişiniz olan 01.01.1990 gününden geriye götürüldüğünde başlangıcınız 3.12.1986 gibi olur. Bu başlangıca göre de SSK'dan veya Bağ-Kur'dan 50 yaşında emekli olursunuz.

FHZ, YAŞ HESABINDA DİKKATE ALINMIYOR
Mayası kötü Bağ-Kur, bu hesaplamada SSK gibi davranmıyor, FHZ sürenizi hizmetten sayıyor ama yaş hesaplaması için 1 Haziran 2002 gününden dikkate almıyor. Her zaman yaptığı gibi "Ben yaptım oldu" diyor. Yani, işe girişinizi 01.01.1990 olarak dikkate alıp emeklilik yaşınızı 52 olarak belirliyor. SGK'nın web sayfasında da aynı hata var. Zaten "Ne zaman emekli olurum?" sorularını bile doğru dürüst hesaplayamayan SGK'nın web sayfası bu konuda daha da kötü durumda.
Bağ-Kur'un sizi emekli etmemesine karşı yapabileceğiniz tek yol ret yazısıyla iş mahkemesine gitmenizdir. Şimdi, dava açarsanız Bağ-Kur'dan mahkeme yoluyla emekli olursunuz. Bağ-Kur mahkeme dışında başka şekilde sizi emekli etmez. Sizi yasal hakkınız olduğu halde emekli etmemesi SGK Başkanı'nı da sevindirir, çünkü onun tek derdi "Daha az emeklimiz olsun, bütçemiz açık vermesin, ben de koltuğumda oturayım"dır.

 

Banka sandıkları emeklilerine intibak yok

1990'da Şekerbank'tan emekli oldum. İntibak yasasından yararlanabiliyor muyum? Tuncer Sönmez Sayın okurum, maalesef intibaktan sadece 01.01.2000 öncesinde emekli olmuş SSK emeklileri yararlanacak. TBMM, sizin gibi özel banka ve Borsa sandıklarından emekli olanların intibak hakkını vermedi.