Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran Figopara tarafından düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulundu.

Döviz pozisyonu limitlerindeki değişikliğin bankaları sanıldığı gibi zorlamadığını belirten Aran, "İş Bankası'nın yabancı para genel pozisyon oranı eski hesaplama şekliyle yüzde 10 ise yeni şekliyle yüzde 2-2,5'e geriledi.

Sadece limitin indiğini düşünüp de bankanın pozisyonunun yüzde 10 olduğunu değerlendirirseniz ve bankanın bu limite uymak için elindeki dövizin yarısını 9 Ocak’a kadar satması gerektiğini söylerseniz bu yanlış bir yorumlama olur. Hesaplama yönteminin değiştiğini ve artık o yüzde 10 oranının yüzde 2,5 olarak dikkate alınması gerektiğini düşündüğünüzde yüzde 5’lik limitin makul olduğunu ve herhangi bir zorlama olmadığını görüyorsunuz. O yüzden son kararın diğerleriyle çok bağı yok. Zaten bankalar bu hesaplama yöntemine geçilsin diye BDDK’dan talepte bulunmuştu. BDDK da o yönde geçiş kararını verdi" ifadelerini kullandı.

Bankaların elinde tuttukları döviz pozisyonlarının önemli bir kısmının kurun yükselmesi halinde döviz yükümlülüklerinden zarar etmemek için olduğunu altını çizen Aran, daha önce bu kısmın göz ardı edildiğini belirtti. Yeni hesaplama yöntemiyle yabancı para kredilerinin döviz pozisyonu sayılmayacağını dolayısıyla bunu bankanın özkaynağına böldüklerinden yabancı para genel pozisyon oranının yüzde 10'dan 2'ye gerilediğini belirtti.