Advertisement

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Bloomberg HT'ye pandemi sonrası makul bir iyileşme dönemine girildiğini ifade etti.

Haziran ayında öncü rakamların heyecan verici olduğunu ve iyimserliği artırdığını belirten Avdagiç "ekonomik güven endeksi yükseldi, PMI eşik değer olan 50'nin üzerine çıktı, kapasite kullanım oranı arttı, kredi kartı harcamaları eşik değer olan 20 milyar TL'yi geçti, yani genel resme bakınca makul bir iyileşme dönemine girdik, ama hala turizm, seyahat, konaklama, havacılık gibi sektörlerde sıkıntı devam ediyor." diye konuştu.

Turistlerin alışveriş yaptığı mağazalarda yüzde 90'ların üzerinde düşüş olduğunu kaydeden Başkan, "diğer yandan haziranda verilen kredilerle inşaat sektöründe stoklarda hızlı erime oldu, otomotiv sektöründe canlanma oldu. Gıda sektörü ise canlı kalmaya devam ediyor." yorumunu yaptı.

Avdagiç sıkıntılı sektörlere yönelik teşviklerin yıl sonuna kadar uzatılması konusunda talepleri olduğunu kaydetti.

İş dünyasının bu dönemde oluşan maliyeti tüketiciye yansıtmadığını ve önümüzdeki dönemde maliyetlerin azalacağını belirten Avdagiç "iş dünyası bu anlamda temkinli duruşunu sürdürmeye devam ediyor, normalleşme adımları hızlandıkça bu maliyetler azalacak ve bu konuda ilave fiyat artışı oluşturan unsurlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır" değerlendirmesini yaptı.