Advertisement

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Bloomberg HT'ye  koronavirüs kaynaklı gelişmeleri değerlendirdi.

Avdagiç koronavirüsten ciddi darbe alan Avrupa'dan özellikle tüketim malına bağlı siparişlerde keskin düşüş ve iptaller olduğunu, Avrupa'nın hem ithalat hem ihracatında ciddi daralma olacağını belirterek "Türkiye'nin Avrupa'nın toplam ve ithalat ve ihracatında her ne kadar payı % 2.5 civarında olsa bile Türkiye mutlaka bir mertebede olumsuz etkilenecektir" diye konuştu.

Türkiye'nin büyük pazarlarının Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İngiltere olduğunu, bu pazarlara ithalat ve ihracatta gerileme olduğunu kaydeden Avdagiç "Çin'de dış ticarette % 20ye yakın daralma yaşandı. Avrupa'da da % 15 - 20'lik daralma yaşanabilir" dedi.

Türkiye'nin virüs konusunda doğru zamanda doğru önlemler alarak olumlu ayrıştığını, bunun iyi şekilde anlatılması gerektiğini ifade etti. "sağlık alanındaki politikaları çok doğru buluyoruz ama Türkiye'nin kendini dışarıya da iyi anlatması lazım. Bu kriz sona erdikten sonra daha hızlı toparlanma dönemine girebiliriz" diye konuştu.

Hükümetin alacağı önlemlerin açıklanmasının ardından hızlı şekilde hayata geçmesinin kritik olduğunu kaydeden Avdagiç etkilenen tüm sektörleri kapsayacak çözüm paketi ortaya çıkarsa en az hasarla bu sürecin atlatılacağını belirtti.

"GIDA VE TEMİZLİK RAFLARI DOLU"

Market raflarında gıda ve temizlik raflarının dolu olduğunu ve stoklarda sıkıntı olmadığını kaydeden Avdagiç şunları söyledi; "Rafları inceledik, özellikle organize perakendede raflar dolu, spesifik ürünler dışında gıda ve temizlik anlamında tüm rafların dolu olduğunu ve fiyatların değişmediğini gözlemledik. Şu anda organize perakendedeki arkadaşlarla da görüştük, İstanbul'da bu tip ürünlerin stoklarıyla ilgili bir sıkıntı yok, gereksiz telaşa da gerek yok."

Merkez Bankası'ndan beklentilerini paylaşan Avdagiç "Merkez Bankası'ndan faiz düşüşü beklentilerimiz devam ediyor ama bu enflasyonla uyumlu olmalı. Yoksa ters bir sürece de girebiliriz." yorumunu yaptı.