Advertisement

Küresel hisse senetlerinde hızlı ekonomik toparlanmaya ilişkin yatırımcı iyimserliğinden destek bulan ralli Perşembe günü yavaşlama sinyalleri verdi. Asya hisselerindeki yükseliş hız kesti. Dolar Mart başındaki seviyelere gerileten kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Güney Kore ve Avustralya hisse senetleri gücünü korurken Japonya hisse senetleri kazançlarını azalttı. Hong Kong ve Çin hisseleri yatay seyretti. ABD hisse vadelileri, Nasdaq 100 Endeksi'nin kapanış fiyatlarına göre Şubat rekorunu kırmasının ve S&P 500 Endeksi'nin bankalar öncülüğünde üç ayın zirvesine tırmanmasının ardından geriledi.

ABD Hazine tahvilleri, ABD özel sektör istihdam verisinin iş gücü kaybının Mayıs'ta beklenenden daha az olduğunu göstermesinin ardından yatırımcıların güvenli varlık talebinin azalmasıyla kayıplarını korudu. Avustralya'da 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Mart'tan beri ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı.

Küresel ekonomilerin yeniden açılması ve tüm dünyada eşi benzeri görülmemiş ölçüdeki teşvikler hisse senetlerini destekledi. Finans, otomotiv ve dayanıklı mal üreticileri Çarşamba günkü yükselişe öncülük ederek rallinin genişlediğini gösterdi. Teknoloji şirketleri ise geri kaldı.

Aviva Investors Americas LLC portföy yöneticisi Susan Schmidt, Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta "İnsanlar ekonomik hasarın hafiflediğini görüyor ve yatırımcılar artık tünelin sonunda ışık olduğuna inanıyor. Hisse senedi piyasasının destek bulduğunu görmeye devam edeceğiz." dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günü kurtarma programını genişletmesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyonu kısa vadeli tüketici harcamalarını hızlandırmak ve işletmelerin yeniden yatırım yapmasını sağlamak için tasarlanmış 130 milyar euroluk (146 milyar dolar) güçlü bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

ABD - Çin gerginliği devam ediyor. Pekin'in ABD'li hava yolu şirketlerinin pandemi nedeniyle askıya alınan Çin'deki uçuşlarına devam etme talebine olumsuz yanıt vermesinin ardından ABD'nin misilleme olarak Çinli hava yolu şirketlerine engel koydu.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:12'de yüzde 0.1 düştü. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 1.4 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 arttı.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşüşle dolar karşısında 109.09'dan işlem gördü.
Offshore yuan 7.1270 seviyesinde tutundu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 ekside 1.1219'dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Gösterge endeks bu hafta yüzde 1.1 düştü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.74'e geriledi.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 3 baz puan artarak yüzde 1.00 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1.9 düşüşle 36.57 dolar oldu.
Altın Çarşamba günü yüzde 1.6 düşmesinin ardından yüzde 0.3 yükselerek onsu 1,704.08 dolar oldu.