Advertisement

Asya hisse senetleri ve hisse vadelileri Çin – ABD ticaret savaşında son yaşanan gerginliğin ardından düşerken ABD Hazine tahvilleri tırmandı. Yuan zayıfladı.

Asya boyunca hisse senetleri düşerken en sert kaybı Hong Kong ve Tokyo hisseleri kaydetti. S&P 500 Endeks kontratları Cuma günkü kayıplarını genişletti. ABD Başkanı Donald Trump Çin mallarına yönelik ek vergi açıkladı. Trump, Çin'in misilleme vergisi uygulayacağını açıklaması sonrasında ise ABD'li şirketlere Asya'nın en büyük ekonomisinden çekilme çağrısında bulundu. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Ağustos 2016'dan beri en düşük seviyesine geriledi. Japonya ve Avustralya 10 yıllıklarının faizi de geriledi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin Çin'in ticaret anlaşmazlığını sakinlik içerisinde diyalog yoluyla çözmek istediğini söylemesinin ardından algı bir miktar iyileşti. Yen dolar karşısında üç yılın zirvesini görmesinin ardından erken işlemlerdeki kazancını sildi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları kayıplarını azalttı. Yuan, beklenenden güçlü gelen fiksing ile günün düşüğünden yükseldi.

Trump, Cuma günü Çin mallarına uyguladığı yüzde 25 gümrük vergiyi yüzde 30'a, planlanan vergileri yüzde 10'dan yüzde 15'e yükselttiğini açıkladı. Sonrasında ise Çin'in ABD ürünlerine uygulayacağı 75 milyar dolarlık misilleme vergisi geldi.

Sydney'de Saxo Capital Markets stratejisti Eleanor Creagh, “Geçtiğimiz 72 saat finansal piyasaları ve küresel ekonomiyi çok daha kırılgan bir pozisyona getirdi. Senkronize bir küresel etkisini göstermesi ve emtia fiyatlarının düşmesiyle birlikte tahvil faizlerinin yükselmesi için bir neden yok. Fed'in piyasanın şu an ima ettiğinden fazla faiz indirme ihtimali kayda değer, bu da ABD tahvil faizleri gelecek aylarda düşeceği anlamına geliyor.” dedi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:25'te yüzde 1.7 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.9 düştü.
S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 2.6 geriledi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3 azaldı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 1.4 azaldı.

Döviz

Yen yüzde 0.2 yükselişle 105.21 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.5 düşüşle 7.1584'ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1146'da fazla değişmedi.
Avustralya Doları yüzde 0.4 düşerek 67.30 ABD Centi'nden işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yaklaşık 8 baz puan azalarak yüzde 1.45'e geriledi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 9 bp azalarak yüzde 0.88 oldu.
Japonya 10 yıllıklarının faizi 4.5 bp azalarak eksi yüzde 0.285'e indi.

Emtia

WTI petrol yüzde 1.1 değer kaybederek varili 53.56 dolara geriledi.
Altın yüzde 1.1 yükselişle onsu 1,543.18 dolar oldu.