Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasında G – 20 zirvesinde gerçekleşmesi beklenen toplantı öncesinde ortalamanın altında hacimli işlemlerde geriledi.

İki lider arasında Cumartesi günü gidilecek toplantı dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşında belirleyici olabilir.

Şanghay hisse senetleri en fazla kaybı kaydederken Tokyo, Hong Kong ve Sydney hisseleri sınırlı düştü. ABD hisse vadelileri Wall Street'in Perşembe günkü yükselişinin ardından fazla değişmedi. Goldman Sachs Group Inc.'ten Bank of America Corp.'a kadar ABD bankalarının hisseleri, Fed'in stres testlerinin ardından hisse geri alımları açıklamaları sonrasında seans sonrası işlemlerde tırmandı.ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2'nin bir miktar üzerinde kaldı.Dolar fazla değişmedi, altın yükseldi.

Trump ile Xi'nin Cumartesi günkü görüşmesi -Washington'ın vergi uygulamasını askıya almayı planladığı yönündeki haberler ile Trump'ın daha fazla vergi tehditleriyle çelişmesi dolayısıyla- piyasalar için kilit önem taşıyor. Haziran ayının ve ikinci çeyreğin son işlem gününde küresel hisse senetleri aylık yaklaşık yüzde 6 artıda bulunuyor. Tahviller, ekonomik yavaşlamanın etkisini azaltmak için merkez bankalarının politika genişlemesine gideceği beklentileriyle 2019'un en iyi ayına yöneldi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:07'de fazla değişmedi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri fazla değişmedi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselişle 197.65 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 6.8755'den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yata seyretti.
Euro/Dolar paritesi 1.1363'te sabit kaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Perşembe günü düşmesi sonrasında yüzde 2.01 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.32 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.6 değer kaybederek varil başına 5910 dolara geriledi.
Altın yüzde 0.7 yükselişle onsu 1,419.51 dolardan işlem gördü.