Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri Perşembe günü, yatırımcıların küresel büyüme görünümü ve dş ticaret konusundaki son gelişmeleri beklemeleri ile birlikte yükseldi. ABD Hazine tahvil faizleri 2017'den bu yana en düşük seviyeleri yakınında yatay seyretti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq endeks vadeli kontratları tümü birden New York'ta yukarı yönlü açılışı işaret ederken, Stoxx Europe 600 Endeksi, yaklaşık üç haftanın en büyük düşüşünü göstermesinin ertesi günü teknoloji hisselerinin öncülüğünde yukarı yönde hareket etti. Asya piyasaları karışık seyretti. Hong Kong ve Şanghay'da işlem gören hisseler düşernek, Güney Kore hisse senetleri yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Çarşamba günğ yüzde 2.21'e kadar düştükten sonra yüzde 2.27 seviyesine gelirken, dolar, bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan ve ABD'de faizin yönü konusunda işaretler vermesi beklenen ABD 1. çeyrek GSYH verileri öncesi beş ayın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Bu hafta hisse senetlerinde görülen türbülans ve tahvil faizlerinde süregelen düşüş, yatırımcıların artan bir şekilde piyasalar için belirsiz görünüm konusunda mutabakata vardığını işaret ediyor. Pekin'in nadir elementlerin ABD'ye ihracatını durdurabileceği olasılığı ve ABD-AB görüşmelerinin anlamlı bir noktaya gitmediğine ilişkin işaretler ticaret gerilimlerinin artmasına yol açıyor. Öte yandan, tahvil piyasaları, sıklıkla resesyonların erken uyarısı olarak izlenen ABD'nin 3 ay vadeli bono ve 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizleri arasındaki farkın Çarşamba günü 2007'den bu yana en düşük seviyesine inmesi ile birlikte alarm veriyor.

JPMorgan Asset Management küresel çoklu varlık strateji müdürü John Bilton, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "ABD Hazine tahvil piyasasında olanlar, sonuçta büyüme beklentilerinin bir yeniden fiyatlaması," dedi ve "Getiri eğrisindeki terse dönüşe karşın,  zira bu durum uzun vadeli bir işaret, önümüzdeki 12 ayda resesyon beklemiyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer tarafta, petrol fiyatları, özel sektör verisinin ABD'de ham petrol stoklarında beklenenden daha fazla bir düşüş olabileceğini işaret etmesinin ardından  tekrar 59 doların üzerine tırmandı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

 *Çin Cuma günü Mayıs ayı ekonomik performansa ilişkin ilk verisini açıklayacak. Ekonomistler, ABD ile kötüleşen ticaret savaşı ortamında, resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin 49.9 ile daralma bölgesinde çıkmasını bekliyor.
*ABD'de 1. çeyrek GSYH verisi Perşembe günü açıklanacak.
*Cuma günü açıklanacak olan Fed'in tercih ettiği çekirdek (gıda ve enerji fiyatları hariç)  enflasyon göstergesinin yıllık yüzde 1.6 artış ile istikrarlı seyretmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 06:03'te yüzde 0.4 yukarıdaydı ve bu bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini işaret ediyor.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 geriledi ve son bir haftada ilk kez düştü.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksş yüzde 0.8 ile yaklaşık iki ayın en büyük yükselişini gerçekleştirerek bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.05'ten az yükselerek beş ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.1142 seviyesine ulaştı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükselerek 1.2632 seviyesini gördü.
*Onshore yuan dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 6.906 seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 2.27'ye ulaştı.
*ABD'nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 2.11 ile 15 ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan artarak eksi yüzde 0.17 seviyesine çıktı.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puanlık çıkışla eksi yüzde 0.079 seviyesine yükseldi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.5 yükselerek varil başına 59.13 dolara ulaştı.
*Demir cevheri yüzde 2.3 ile 10 haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerel ton başına 99.69 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,276.50 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.