Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Yılın son işlem gününde risk iştahı, azalan Kovid endişeleriyle birlikte yükseliyor. Neredeyse tüm Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri artıda işlem görüyor.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları verisinin hafif artışla işgücü piyasasındaki ısınmanın bir miktar azaldığına işaret etmesi hisse endekslerinin Perşembe günü en iyi aralık ayı performansını kaydetmelerine yol açtı. Perşembe gününü S&P 500 yüzde 1,8, Nasdaq 100 ise yüzde 2,6 yükselişle kapadı.

İki endeksin vadelileri yılın son işlem gününde hafif dalgalanıyor.

Perşembe günü yükselen risk iştahıyla yüzde 0,5 değer kaybeden Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.252 seviyesinde yatay seyrediyor. J

aponya Merkez Bankası’nın üçüncü gün üst üste planlanmamış tahvil alımı operasyonu yapması sonucu yen dolara karşı güçleniyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 3,83 seviyesinde. Altın ise çıkışını sürdürüyor. Perşembe günü yüzde 0,6 yükselen spot altın ons fiyatı yüzde 0,1 artışla 1.817 dolardan alıcı buluyor.

İtalya'dan gelen açıklamalar Kovid endişelerini azalttı

Çin’de artan Kovid vakalarının tüm dünyayı etkileyebileceği endişesi yeni bir varyant tespit edilmemesi üzerine yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Avrupa Salgından Kaçınma ve Kontrol Merkezi (ECDC) Perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupalıların Kovid-19’a karşı yüksek seviyede korunduğunu ve sağlık sisteminin mevcut enfeksiyon yükünü yönetebileceğini bildirdi. Merkez, Çin’den gelen yolculara yönelik yeni kısıtlama ve taramalara gerek olmadığını bildirdi.

ECDC açıklaması, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin yapılan testlerde yeni bir varyanta rastlanmadığını ve durumun kontrol altında olduğunu açıklamasının ardından geldi. ABD ve İtalya çarşamba günü Çin’den gelen uçuşlarda yolculardan Kovid testi isteyen ülkeler arasına katılmıştı. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise yüksek seviyede Kovid salgını görülen bazı ülkelere yönelik farklı kısıtlamaların yapılıp yapılmayacağını değerlendirdiklerini, bir iki güne bu konuyu netleştireceklerini söyledi.

Çin’de salgının hızlandığı şehirlerde ise ekonomik aktivitede toparlanma gözleniyor. Pekin Chongqing, Chengdu ve Wuhan’da metro kullanımı haftalık yüzde 40 ile yüzde 100 arasında artarak Çinlilerin, işlerinin başına döndüğüne işaret etti.