Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de enflasyonun yönü ile tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmalara ve Fed’in finansal istikrar raporu kapsamında varlık fiyatlarındaki yükselişe karşı uyarılar yapmasına karşın küresel Borsalarda yükseliş etkili oluyor.

Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın çağrılarına karşın, aralarında şahinlerin de olduğu Fed üyelerinden bu hafta gelen açıklamalarda enflasyondaki yükselişin geçici olacağı görüşünün hakim olması piyasaları rahatlattı.

Haftanın son işlem gününde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesi Wall Street vadeli endeksleri ve Asya borsaları pozitif tarafta.

Perşembe günü ABD'de Dow Jones yüzde 0,93 artışla rekor kırdı, S&P 500 endeksi dalgalı bir seyirle günü yüzde 0,82 yükselişle tamamladı, Nasdaq 100 de yüzde 0,82 yükseldi.

Küresel ekonomide toparlanma beklentileri bakırı rekora taşıdı. Yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 30 yükselen bakır fiyatı, geçen yıl mart ayındaki dip seviyesinin de iki katını aşmış durumda.

Fed'in raporunda değerleme uyarısı

Amerikan Merkez Bankası Fed, yarı yıl finansal istikrar raporunda, son dönemde yatırımcıların risk alma iştahında görülen artışın varlık fiyatlarını yükselttiği ve bu durumun ABD finansal sistemi için kırılganlıklar yarattığı uyarısında bulundu.

Rapor ile beraber değerlendirmelerine yer verilen Fed’in finansal istikrar komitesinin başındaki isim, Fed Guvernörü Lael Brainard, “Yükselen risk iştahına bağlı kırılganlıklar artıyor. Artan değerlemeler ile kurumsal borçluluktaki yüksek seviyelerin birleşimi, bir ‘yeniden fiyatlama’ durumunda etkileri derinleştirme potansiteli nedeniyle takip edilmeli” dedi.

Fed raporunda, mevcut ortamda, varlık fiyatlarının risk iştahının azalması durumunda yaşanacak “kayda değer değer kayıplara” karşı kırılgan olabileceği ifade edildi. Mart ayında teminat tamamlama çağrısına uymayıp temerrüde düşen ve büyük bankaların zarar etmesine neden olan Archegos hedge fonuna da değinilen raporda Brainard, bu olayın, hedge fonların pozisyonlarına dair görünürlüğün ne kadar sınırlı olduğunun ve mevcut düzenlemelerin bu konudaki önemli risklere yanıt vermiyor olabileceğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.