Advertisement

Küresel çapta hisse senetleri Wall Street’te Archegos kaynaklı blok satışlardan etkilenirken ABD’de hızlanan aşılama, ekonominin çabuk toparlanacağı beklentisiyle tahvil getirilerini yukarı taşıyor.

Pazartesi gününü yüzde 0,1 ekside kapatan S&P 500’de vadeliler sabah saatlerinde yatay negatif bir görünüm sergiledi.

Asya’da ise endeksler karışık seyretti. Japon Topix yüzde 1'in üzerinde gerilerken, Avustralya S&P/ASX 200 düşüş gösterdi. Güney Kore Kospi ve Hong Kong Hang Seng ise pozitif tarafta yer aldı.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay görünürken gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolara karşı kayıplarda Türk Lirası ve Hint rupisi öncülük etti. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi üç baz puan yükselişle yüzde 1,74’e ulaştı.

Archegos çalkantısında hasar tespiti

Karşılaştığı teminatı tamamlama çağrısı sebebiyle 20 milyar doların üzerinde blok hisse satışını tetikleyen ve Wall Street’te deprem etkisi yaratan Bill Hwang’ın hedge fonu Archegos, sessizliğini ilk kez bozdu. Fondan yapılan açıklamada “Tüm planlar tartışılıyor” denildi.

Öte yandan depremin artçı şokları hala blok hisse satışları ile sürüyor. Wells Fargo ve Morgan Stanley tarafından gerçekleştirilen blok hisse satışlarının 2,64 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Hisse satışına konu olan ViacomCBS ve Baidu sert düşüşler kaydetmeye devam ediyor. Olaya ilişkin açıklama yapan Deutsche Bank ise bankanın riskini ciddi ölçüde düşürdüğünü belirtti. ABD’nin sermaye piyasası kurulu SEC ise pazartesi günü Wall Street bankalarının yöneticilerini topladı. JPMorgan analisti Kian Abouhossein’e göre sektör, Archegos pozisyonları sebebiyle 5 milyar dolara kadar zarar yazabilir.

ABD'de aşılamalar hızla devam ediyor

Kovid-19 aşı planının hızlı bir şekilde hayata geçtiği ABD’de bir yandan günlük 3 milyon aşılama temposuna yaklaşılırken diğer yandan da kısıtlamalara uyma çağrısı yapılıyor. ABD Başkanı Joe Biden 19 Nisan itibarıyla ABD’li yetişkinlerin %90’ının aşıya erişebileceğini belirtti.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) aşılamadaki hızlanmaya rağmen maske ve mesafe önlemlerinin sıkı şekilde uygulanmaması durumunda Avrupa’da yeniden zirvelere ulaşan vaka artış trendinin benzerinin ülkede yaşanabileceğini söyledi.

CDC aynı zamanda Pfizer ve Moderna aşılarının sadece hastalığın ileri aşamalara ulaşmasını değil, bulaşma riskini de ciddi ölçüde düşürdüğünü açıkladı. Dünya çapında aşılama 559 milyon dozu aştı. Toplam vaka sayısı 127 milyonu, can kayıpları ise 2,8 milyonu geçti.