Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılının son toplantısında % 14 olan politika faizinde 200 baz puan indirime gitti ve faizi % 12’ye çekerek yılı toplam 1200 baz puanlık indirimle tamamladı. Bloomberg anketine göre faizlerde 150 baz puan indirim bekleniyordu.

Karar sonrası Türk Lirası dolar karşısında değer kazancını sürdürdü.

Geçen sene Lira'nın tarihi düşük seviyelere inmesinin ardından 6 aydan kısa süredir görevde bulunan Başkan Murat Uysal gevşeme döngüsünü başlattı.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Paris merkezli Credit Agricole'dan Guillaume Tresca, son hamleyi sürpriz olarak niteledi, Lira stabil seyrettikçe faiz indirimlerinin süreceğini ifade etti.

Bloomberg Ekonomisti Ziad Daoud geçen seneki kur kriziyle para politikasındaki sıkılaşmanın son indirimle tersine döndüğünü belirtti, faiz indirimlerine gelecek yılın 2. çeyreğine kadar ara verileceğini öngördü.

Merkez Bankası'nın yıllık para politikası toplantı sayısını 8'den 12'ye çıkarması bundan sonra bankanın daha ufak adımlar atabileceği sinyalini veriyor.

Türk Lirası bu yılki faiz indirimlerine fazla tepki vermedi, TL'de bir aylık beklenen volatilite Aralık'ta birkaç yılın en düşük seviyesine indi. Yine de Lira bu ay dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.