Advertisement

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ekonomide toparlanma sinyalleri görülse de özellikle koronavirüs pandemisinden kaynaklanan kapatmalardan zarar gören işletmelere yönelik ABD'nin ek mali teşviğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mnuchin Çarşamba günü Senato'da KOBİ ve Girişim Komitesi'nde yaptığı açıklamada, "Ekonominin ciddi ölçüde toparlanacağını düşünüyorum, fakat bazı kesimlerde hala ciddi hasar var" açıklamasını yaptı.

Dördüncü halka teşvik paketinin seyahat desteği, perakende ve eğlence sektörlerini içermesi gerektiğini söyleyen Mnuchin, ayrıca hanehalkına da daha fazla doğrudan nakit yardımı gerekebileceğini bildirdi.

Kongre bir diğer teşvik halkası için henüz bir uzlaşmaya varmazken cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında teşviklere yönelik yaklaşım farklılık gösteriyor. Trump yönetimi teşvikler kapsamında sermaye kazanç verisi indirimini değerlendiriyor, fakat Mnuchin bunun en iyi yaklaşım olmadığını bildirdi. Demokratlar ise teşviğin koronavirüsten daha çok etkilenen eyaletlere ve işsizlere sağlanması gerektiği görüşünde