Advertisement

Nurol Holding CFO'su Kerim Kemahlı Bloomberg HT'deki Piyasa Hattı programında Güzem Yılmaz'ın konuğu oldu.

Pandemi döneminde aldıkları önlemlerden bahseden Kemahlı B ve C senaryolarını hızlıca devreye soktuklarını belirtti. Lojistik tarafında çok hazırlıklı olduklarını belirten Kemahlı "çünkü savunma sektöründe ağırlıklı faaliyet gösteren yapımız var ve tedarik zincirlerimizde zaman zaman kopmalar oluyor, dolayısıyla bizde B ve C senaryoları hep hazır bekliyordu, hızlıca bunları devreye soktuk, vardiya sayılarımızı azalttık..Vaka sayısı grup olarak bir veya 2'yi geçmedi" şeklinde konuştu.

Bu dönemde savunma sektörü ve madencilik tarafında faaliyetlerin arttığını söyleyen Kemahlı "inşaatın cirodan aldığı pay yüzde 50'ye indi, bu gelecek yıllarda inmeye devam edecek. Savunma sanayi ciromuzdan yüzde 30 pay alır, madencilik yüzde 10 alır ama o hızla artıyor, bu sene madenciliğin payı yüzde 20'lere doğru çıkacak. Turizm sektörü bizde yüzde 2 - 3'ü geçmez, ciromuz içerisinde küçük bir pay alır, yani o da grubumuzun genel cirosunu çokça etkiledi diyemem. ifadesini kullandı.

"MADENCİLİK VE SAVUNMANIN CİROMUZ İÇİNDEKİ PAYI ARTIYOR"

Pandemi nedeniyle inşaatta şantiyeler kapanmadığı, savunma sanayinde fabrikaları kapanmadığı için ilk çeyrekte ciroların bütçeleriyle uyumlu olduğunu kaydeden Kemahlı; "Gayrimenkulde bile ilk iki ay o kadar iyi bir satış trendi yakalanmıştı ki üçüncü sudaki kötüleşmeye rağmen ilk üç ayı hedeflerimiz doğrultusunda bitirdik." dedi.

İnşaatın cirodaki payının azalacağını buna karşılık savunma sanayi cirosunun sürekli arttığını ve cirodaki payların yükseldiğini belirten Kemahlı madencilik cirosunu da bu yıl geçen seneye kıyasla ikiye, hatta üçe katlayacaklarını söyledi.

"BÜTÇENİN YÜZDE 15-20 ALTINDA KALABİLİRİZ"

2020 hedeflerine dair ise Kemahlı "genele bakınca ciromuzun yüzde 50'si Türkiye, yüzde 50'si ihracat diyebilirim. Gayrimenkul tarafında ciroda daralma bekliyoruz çünkü Nisan ve Mayıs ayları kayıp aylardı. İnşaat cirosunda etkilenme olmaz, savunma sanayide düşüş olacak ama bu daha ziyade teslimatların gecikmesinden kaynaklı. Yani bu yılın cirosunun bir kısmı gelecek yıla kayacak. Altın maden tarafında da ikiye üçe katlanmış bir ciro göreceğiz. Toplamda bakınca 2020 bütçesinin belki yüzde 15-20 altında kalabiliriz ama bunu gelecek yıl yine yakalarız. Çünkü bir kontrat iptali yok, sadece satışların kayması var" değerlendirmesini yaptı,

Kemahlı borç yapılandırması düşünmediklerini de sözlerine ekledi.