Advertisement

Petrol, Orta Doğu'da jeopolitik tansiyonun yükselmesi ve ABD ham petrol stoklarının düşüşünü sürdüreceği tahminiyle 2016'dan bu yana en güçlü yıllık kazancını kaydetmeye hazırlanıyor.

New York'ta işlem gören petrol vadelileri Pazartesi günü üç ayın en yüksek kapanışından hafifçe gerilemesinin ardından fazla değişmedi.

ABD'nin Irak ve Suriye'deki İran destekli milisleri hedef alan hava saldırıları sonrasında İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan bir gemiye el koydu. Bloomberg'in anketine göre ABD'de ham petrol stoklarının art arda üçünü haftada da düşeceği tahmin ediliyor. Veri Cuma günü açıklanacak.

Petrol fiyatları 2019'da yüzde 35 yükseldi. ABD – Çin ticaret anlaşmazlığında son dönemde ilerleme kaydedilmesi ve OPEC+'ın arz kısıntılarını artırması yükselişi destekledi.

Singapur'da Vanda Insights'tan Vandana Hari, “2019'a girerken ABD – Çin ticaret savaşı sürücü koltuğundaydı ve yılı tamamlarken hala orada. Jeopolitik endişeler sürüyor. OPEC+ işbirliği güçlü gidiyor. ABD Başkanı Donald Trump petrol piyasası için en büyük bilinmez.” dedi.

Nymex'te işlem gören Şubat vadeli WTI petrol kontratları Singapur saatiyle 11:45'te 6 cent düşüşle varili 61.60 dolardan işlem gördü. Kontrat Pazartesi gününü 4 cent düşüşle 61.68 dolardan tamamladı. Londra'da işlem gören Mart vadeli Brent petrol kontratları 8 cent düşüşle varili 66.59 dolardan işlem gördü.