Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, yatırımcıların Ukrayna krizindeki gelişmeler ve İran nükleer anlaşmasının tekrar hayata geçirilmesi ihtimalini fiyatlamasıyla haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

ABD ham petrolü Perşembe gününü yüzde 2 düşüşle 91 doların altında kapatırken Cuma günü gelen fiyatlamalar Ekim ayından bu yana en uzun serisi olan 8 haftalık yükselişini bitirmeye hazırlandığını gösterdi.

ABD’nin son günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırabileceği uyarılarını yoğunlaştırması sonrası ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları önümüzdeki hafta bir araya gelerek konuyu görüşmek üzere anlaştılar.

İran ile yapılan nükleer anlaşmanın tekrar hayata geçirileceğine dair haberler artmaya devam ederken tarafların anlaşması halinde İran’ın petrolünü ihraç etmesi üzerindeki yaptırımların kaldırılması bekleniyor. Tahran’ın başmüzakerecisi Ali Bagheri Kani bu hafta içinde attığı tweette anlaşmaya “her zamankinden daha yakın” olduklarını söyledi.

Artan talep, arz kısıtları ve azalan stoklar gibi faktörlerin desteklediği petrol rallisi 2014’ten bu yana gördüğü en yüksek noktaya yakın seviyelerde işlem görmeye devam ediyor. Piyasanın fiyatlama yapısı hala fiziki variller için güçlü talebe işaret ederken yatırımcıların yakın vadeli kontratlara primli fiyat ödemeleri de bu düşünceyi destekler nitelikte.

“Fiyatlardaki riski priminin büyük bölümü Ukrayna krizi dolayısıyla eklenirken birçok kişi bunun geniş çaplı bir savaşa düşünmeyeceğini düşünüyor. Bunun yanında İran’ın nükleer görüşmelerinden gelen haberler de fiyatları aşağı çekiyor” diyen VI Investment Corp. Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, “Bir Rus işgali olmadığı sürece fiyatlarda yukarı yönlü bir hareket sınırlı olacaktır” yorumunu yaptı.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 0,5 düşüşle 91,30 dolara geriledi.

Nisan vadeli Brent petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,2 düşüşle 92,75 dolara geriledi.