Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, aşı gelişmeleri ve ABD’deki başkanlık görev devir sürecinin başlamasıyla birlikte Ağustos ayından beri en yüksek seviyede kapattıktan sonra kazançları sürdürdü.

ABD tipi ham petrolde 6 Mart'tan bu yana ilk kez 45 dolar seviyesi görüldü.

Oxford ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı en erken gelecek ay kullanılabilirken diğer iki aşı şirketinin de testleri başarıyla sonuçlandı.

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın görevi devralma sürecinin resmi olarak başlamasıyla birlikte Asya piyasaları yükseldi ve dolar destek buldu.

Aşı gelişmelerinin yarattığı olumlu koşullar ile birlikte petrol Mayıs’tan bu yana en iyi ayına hazırlanırken yatırımcılar daha fazla karantina önleminin alındığı ikinci dalgayı görmezden geliyor.

#yatayteklicenter

Küresel petrol göstergesi olan Brent’in zaman aralığı ‘contango’ durumundan, güncel kontratların ileri tarihli kontratlardan daha yüksek fiyatta olduğu, ‘backwardation’ durumuna geçti.

Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes, “AstraZeneca aşısı birçok gelişen ülke için çok büyük bir olay. ABD’de ve diğer yerlerde artan vaka sayılarıysa petrol piyasalarındaki fiyat belirsizliğinin ana sebebi.” dedi.