Advertisement

Brent petrolü, geçen hafta Mart ayından bu yana ilk kez varil başına 50 Dolar'ı aştı.

Petrol tarafında henüz normale dönmedi, ancak olumlu sinyaller hızla artıyor. Bu yıl küçük mavnalardan dev süper tankerlere kadar her şeyde biriken büyük miktardaki yakıt bolluğu giderek tükeniyor.

Burada arz ve talebin yeniden düzenlenmesinden daha fazlası mevcut, büyük finansal akışlar da fiyat artışını tetikliyor. Önümüzdeki yıl seyahatlerin hızla toparlanacağının beklendiği bir dünyada, ham petrol, sıcak bir Kovid-19 aşısı ticareti haline geldi.

Londra merkezli Energy Aspects Ltd.'nin kurucu ortağı Amrita Sen, “Petrol, tüm reflasyon varlıkları arasında en ucuzu. Aşılar yavaş yavaş yayılırken, yatırımcıların petrol sektörüne dönmeye başlamasını ve fiyatların güçlenmeye devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Dünyanın bazı köşelerinde talepteki toparlanma neredeyse tamamlandı. Hindistan'ın en büyük rafinerisi geçen hafta, tesislerinin tam kapasite ile çalıştığınıi ve yakıt kullanımında V şeklinde bir toparlanma beklediğini söyledi. Dünyanın en büyük ikinci ve dördüncü petrol tüketicileri olan Çin ve Japonya'da da benzin tüketimi Kovid-19 öncesi seviyelerde ya da yakın.

Bloomberg News tarafından derlenen yol kullanımı ve trafik endeksine göre, hükümetler Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa gibi ülkelerdeki kısıtlamaları gevşetirken Avrupalı ​​sürücüler yeniden yollara çıkıyor. Şirketler envanterlerini yeniden oluşturdukça ve Noel alışveriş sezonu tüm hızıyla devam ederken karayolu taşımacılığı keskin bir şekilde yükseldi.

Talep artarken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri üretim sınırlarını sıkı tutuyor. Grup, Ocak ayında günde 1,9 milyon varil tedarik artışını iptal etti ve bunun yerine yeni yılda her ay piyasaya günde 500.000 varilden fazlasını eklemeyeceğini deklare etti.

Bloomberg News