Advertisement

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,01 düşüşle 79.790,74 puandan başladı.

Açılışta, BIST 100 endeksi 5,20 puan azalırken bankacılık endeksi yüzde 0,01 yükseldi, holding endeksi yüzde 0,14 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,80 ile "finansal kiralama, faktoring", en çok gerileyen yüzde 0,29 ile "metal eşya, makina" oldu.

Japonya ve ABD merkez bankalarının önceki günkü kararları ile moral bulan yurt içi piyasalar, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz koridorunun üst bandındaki indirime devam etmesi ile hızlı yükseldi. TCMB'nin faiz koridorunun üst bandını üst üste 7'inci toplantıda da indirerek yüzde 8,25'e çekmesinin ardından yükselişi ivme kazanan BIST 100 endeksi, dün yüzde 2,41 değer kazanarak 79.795,94 puan ile 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) genişlemeci adımlarının artarak devam etmesi, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) ekonomiyi desteklemeye devam edeceğine ilişkin artan beklentiler ve Fed'in tahminlerden daha yavaş faiz artıracağının anlaşılması ile küresel piyasalarda risk iştahının arttığını ifade ediyor.

Artan küresel risk iştahı, yurt içinde ekonomi yönetiminin büyümeye destekleme adımları ve TCMB'nin faiz indiriminin pay piyasalarında alışları güçlendirdiğini kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 80.000 seviyesinin, nisan ayından beri devam eden düşüş trendinin direnci olduğuna dikkati çekiyor. Analistler, direnç seviyelerinde kar satışlarının etkisini artırabileceğine değinerek, endeksin 79.000 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.


Bugün Japonya'da açıklanan öncü imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) genişlemeye işaret etmesine karşın Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,4 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yatay bir seyir izliyor.