Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik soruşturmanın genişletilmesi ve yatırımcıların küresel merkez bankası politikası üzerinde odaklanması ile birlikte, 2 Haziran'dan bu yana ilk kez üst üste ikinci haftayı kazançla geçmeye yöneldi.

Spot altın yüzde 0.1 yükselerek, Singapur saati ile 11:24'te ons başına 1,245.35 dolara çıktı. Metal geçen hafta yüzde 1.3 ve bu hafta yüzde 1.4 yükseldi.

Australia & New Zealand Banking Group kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, "Olayların Rusya'nın Trump'ın seçim kampanyası ile ilişkisinin sorşturulmasına dönüşmesi siyasi belirsizliği artırdı," dedi ve "Bu durum altını muhtemelen kısa vadede destekleyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.3 düşüşle Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından fazla değişmedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların enflasyonun ekonomideki toparlanmayı yakalamasını beklediklerini ve teşvikleri azaltma konusunu yaz sonuna kadar görüşmeyeceklerini söyledi.

Çin'de Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.4 yükselerek 272.45 yuana tırmandı. Altın bu hafta yüzde 1.8 yükseldi ve Nisan ayından bu yana en büyük artışını gerçekleştirmeye yöneldi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Aralık vadeli altın kontratları yüzde 0.4 yükselerek gram başına 275.2 yuan ile üç haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, Aralık vadeli gümüş yüzde 0.7 yükselerek kilogram başına 3,880 yuana ulaştı. Kontrat bu hafta yüzde 3 yükselerek Mayıs ayından bu yana en güçlü kazancına yöneldi.

Uluslarararası piyasalarda, spot gümüş değişmeyerek ons başına 16.3305 dolarda kaldı ve bu hafta yüzde 2.1 yükseldi. Platin yüzde 0.1 düşerek ons başına 926.40 dolara indi ve haftalık kazancını yüzde 0.6'ya daralttı. Palladyum ons başına 848.23 dolarda yatay seyretti ve haftalık bazda yüzde 1.5 geriledi.