Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD'nin Çin'e uygulamayı planladığı gümrük tarife artışlarının neredeyse tümünü ortadan kaldırabilecek bit ticaret anlaşmasına ilişkin beklentilere çevirmesi ve bunun sonucu risk iştahının artması ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin azalması sonrası beş haftanın en düşük seviyesi yakınlarında yatay seyretti.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, doların çok güçlü olduğuna ilişin eleştirilerini yineledi ve Fed Başkanı Jerome Powell'ı ismini vermeden, "faiz artırımlarından hoşlanan biri" olarak niteleyerek eleştirdi.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek Singapur saati ile 13:11'de ons başına 1,296.48 dolara çıktı.

Metal Cuma günü yüzde 1.5 ile 15 Ağustos'tan bu yana kapanış bazında en büyük düşüşünü gerçeklelştirdi ve 1,300 doların altına inerek 24 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Cuma günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Oanda Corp. kıdemli piyasa stratejisti Jeffrey Halley, "Yükselen hisse senedi piyasaları ve risk primindeki düşüş, orta ila uzun vadeli uzun pozisyon taşıyan traderların havlu atmasına neden oldu," dedi ve "Altın, erken saatlerde likit olmayan piyasada, muhtemelen zayıf dolara bağlı olarak yükselmesine karşın, zor bir gün geçirebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.5 yükselirken, platin yüzde 0.3 değer kazandı ve palladyum yüzde 0.9 yükselişle ons başına 1,557.03 dolara ulaşarak rekor seviyeye çok yaklaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çinli yetkililer, konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, ABD ile son haftalarda 200 milyar dolarlık Çin mallarına uygulanacak tarife artışını hızlı bir şekilde kaldırmaya yönelik yürüttükleri müzakerelerde, anlaşmaya varmanın gerekli olduğunu netleştirdiler.

*Başkan Trump'ın ABD ekonomisinde her olumsuzluğu Fed Başkanı Jerome Powell'a bağlama çabaları yeniden gündemin üst sıralarına oturdu. Başkan bu kez eleştirilerimi, 2020'de seçimleri yeniden kazanmaya yönelik kampanyası dahilinde, güçlü dolara ve bunun sorumlusu olarak gördüğü Fed'e yönelik eleştirilerini yineledi.

*Çin'de yıllık Ulusal Halk Kongresi Salı günü Beijing'de başlayacak. Başbakan Li Keqiang büyüme hedefini açıklayacak.

*ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore ile gerilimi azaltma çabaları dahilinde, yıllık en büyük ortak askeri tatbikatlarını durdurdu.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verilerinin Şubat ayında işe alımların ılımlı hale geldiğini göstermesi bekleniyor. Bloomberg'in anketine göre, tarım dışı istihdamın söz konusu dönemde 185,000 artması ve işsizlik oranının yüzde 3.9'a düşmesi bekleniyor.