Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 22.10.2010 - Galatasaray'ın 105. kuruluş yılı etkinlikleri, sarı-kırmızılı kulübün kurucusu ve ilk başkanı Ali Sami Yen'in anılmasıyla başladı.

Ali Sami Yen'in Feriköy Mezarlığı'ndaki kabri başında gerçekleştirilen anma töreni, kulüp divan kurulu başkanı İrfan Aktar, kulüp ikinci başkanı Mehmet Helvacı, yönetim kurulu üyeleri Emir Sarıgül ile Hakan Üstünberk, Galatasaraylı Sporcular Derneği Başkanı Cengiz Özyalçın'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende Ali Sami Yen'in kabri başında dualar okunurken, Mehmet Helvacı şu açıklamayı yaptı:

''105. kuruluş yıldönümümüz çerçevesinde Ali Sami Yen'in kabri başındayız. Tabii, Ali Sami Yen Bey'in temel şiarı olan yabancı takımları yenme arzusu, maalesef bu sene bizim için söz konusu değil. Biraz boynumuz bükük. Fakat bunu yapabilmek için elimizden geleni yapacağız. Onun mezarı başına bunun sözünü vermek için geldik. Önemli olan Galatasaray değerleri ve kötü günlerde bir arada olabilmek. Umarım bir sonraki dönemde daha iyi bir durumda, daha mutlu bir şekilde kuruluş yıldönümünü kutlamak mümkün olur.''

Galatasaray Kulübü'nün 105. kuruluş yılı etkinliği, yarın Galatasaray Lisesi'nde yapılacak organizasyonlarla tamamlanacak. Etkinlik kapsamında Taksim Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından, Galatasaray Lisesi'nde en kıdemli üye yaş kütüğüne 105. yıl plaketini çakacak ve sonrası bir yılda kulüp takımlarını kazandığı kupa ile plaketler sergilendikten sonra kulüp müzesine teslim edilecek. Organizasyon, geleneksel Galatasaray Pilavı'nın yenilmesinin ardından tamamlanacak.