Advertisement

"Kredi piyasalarında sert bir satış dalgası riskine karşı geçen ay hedge etmeye başlamadıysanız, artık zahmet etmeyin."

Finlandiyalı finans grubu Sampo Oyj'un 16 milyar dolarlık tahvil yatırımlarının yönetiminde yer alan Ville Talasmaki, uyarı işaretlerinin bir süredir ortada olduğunu söylüyor.

"Artık kendinizi krize karşı hedge etmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok." diyen Talasmaki, sözlerini "Bilge kararların tümü Şubat ve öncesinde uyarı sinyalleri geldiği zaman alınmalıydı." diye sürdürdü.

Koronavirüsün etkileri yayıldıkça yerleşen panikle birlikte piyasaların artık akla uygun bir şekilde işlemediğinin altını çizen Talasmaki, "Sonuç olarak iyi değerli şirket tahvilleri ayrım yapılmadan satışa konu oluyor." dedi.

Tahvil piyasasının riskli tarafı olan yüksek faizli tahviller ve kaldıraçlı kredilere ilişkin değerlendirmede bulunan Talasmaki, "Gaddarca; genel olarak kurunun yanında yaşın da yandığı bir durum söz konusu." dedi.

Ancak Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Fed'in tarihi teşvik paketlerinin açıklanmasıyla birlikte algının iyileştiğine ilişkin sinyaller var. Özellikle yüksek notlu tahviller için panik azalmış durumda.

Talasmaki, bundan sonraki süreçle ilgili olarak "AMB'nin likidite desteği inandırıcı olduğu sürece, bunun tam kapsamlı bir riske dönüşme ya da Avrupa için bir felaket olma ihtimali düşük." şeklinde değerlendirmede bulundu ve yatırımcı olarak bir sonraki adımın toparlanma başladığı zaman alıma hazır olmak olduğunu vurguladı.

Talasmaki, "Tarih bize kriz sonrası yapılan ilk yatırımların en iyileri olduğunu öğretti." dedi.