Advertisement

Ortadoğu'da giderek artan tansiyon şirketlerin iş planlarını etkiliyor. Özellikle iç pazardaki daralmayı ihracatla aşmaya çalışan şirketler, oyunlarını yeniden kurma çabasında.

Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen CEF Konferansı'nda konuşan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, müteahhitlik sektöründeki gelirlerinin yüzde 65 ile 90 arasının yurtdışından geldiğini kaydederek yakın zamandaki jeopolitik gelişmelerin coğrafi alanlardaki belirli fırsatları ve kısıtları da beraberinde getirdiğini
belirtti.

Jeopolitik gelişmelerden çok etkilendiklerini kaydeden Gigin sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakın tarihte Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu dönemsel sıkıntılar ülkemizin kendi sınırları içindeki yatırım imkanlarını daralttıkça artan oranda yurtdışında tatbikat alanlarını arıyoruz.Güney komşumuz Irak'ta uzun süredir çalışıyoruz ama zaman zaman politik ilişkilerdeki sıkıntılar müteahhit olarak iş almamızı, aldığımızın işin devamlılığını ve lokasyonunu çok etkiliyor. Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerimizdeki sıkıntılı dönem yeni projelerde yer almamıza ya da teklif vermek üzere davet edilmemizde bir mana teşkil ediyor. Bir çok Türk müteahhitlik sektör firmasının yurtdışı faaliyetine ilk başladığı ülke olan Libya'daki iç savaş oradaki devamlılığı imkansız kılıyor."

Konuşmasında kısıtların yanısıra fırsatlara da değinen Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı, "Azerbaycan ile yıllardır çalışıyoruz. Gaz ve petrol sektörünün gelişiminin her kademesinde mevcutuz. Geçmişte sadece müteahhit olarak başladığımız yerde bugün çok ciddi iş ortaklıklarımız var. Azerbaycan'da petrol, gübre ve petrokimya sektöründe yatırımlara başlıyoruz." diye konuştu.

Bir diğer fırsat sunan ülke olarak gördükleri Kazakistan'ın petrol ve gazın büyük gelişim gösterdiği bir diğer ülke olduğuna dikkat çeken Girgin, bölgedeki faaliyetlerini genişlettiklerini söyledi.

Çok uzun süredir ihmal edilen Rusya'ya eğildiklerini dile getiren Gigin, Türk müteahhitlerinin dünyadaki konumu gayet belirgin. Rusya'da sadece petrol, petrokimya sektöründe sıraladığımızda takip ettiğimiz ilk 30 proje 150 milyar dolar" değerlendirmesinde bulundu.

CEREN DİLEKÇİ/BLOOMBERG HT

Kapat