Advertisement

Bir istihdam şirketi yoluyla 2015 yılında Tesla'da işe giren eski sözleşmeli personel Diaz, San Francisco'da bir mahkemenin kararıyla 137 milyon dolarlık tazminata hak kazandı.

Mahkeme Diaz'ın, Tesla’nın Kaliforniya’daki Fremont fabrikasında ırksal olarak düşmanca bir iş ortamına maruz kaldığı hükümünü verdi. Söz konusu tazminat benzerleri arasında en yüksek miktarlı hükümler arasında yer alıyor.

Eski Tesla çalışanı Owen Diaz’a 137 milyon dolarlık oldukça yüksek bir tazminat ödenmesi hükmünü veren jürinin bir üyesi, Tesla’nın sözleşmeli çalışanlarını fabrikalarındaki hakim kültür için kendi sorumluluğunu azaltmanın bir yolu olarak kullandığını söyledi.

Bloomberg'in haberine göre ismini vermekten kaçınan jüri üyesi, şirketin bunu “kendi fabrikalarındaki olaylar ve insanlar için sorumluluk almaktan” kaçınmak amacıyla yaptığını söyleyerek, “Cezai tazminatla, Tesla’nın, büyük bir şirket olarak, fabrikalarındaki her çalışanını korumak amacıyla ihmal ettiği en temel önleyici tedbir ve önlemleri almasını istiyoruz” dedi.

Tesla: Bizim için çalışmadı

Tesla, blog yoluyla yaptığı açıklamada, “Diaz asla Tesla için çalışmadı. Kendisi Citistaff (istihdam şirketi) için çalışan sözleşmeli bir personeldi” dedi.

Açıklamada, “Her çalışanın Tesla’da kendisini bütünüyle işine verebileceğini hissetmesini sağlamak için halen yapacaklarımız olduğunun bilincindeyiz” denildi.