Advertisement

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, 3 Nisan itibariyle depolarda bulunan fındık stoklarının satışına başladıklarını belirterek, "Ümit ediyorum Nisan ayının sonuna kadar tüm stoklarımızı piyasa sunmuş olacağız" dedi.

TMO tarafından organize edilen Ulusal Fındık Çalıştayı, Ordu'da başladı.

Sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği çalıştayda, fındıkta yaşanan sorunların çözümlenmesi amaçlanıyor.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındığın sadece hasat döneminde konuşulmaması gerektiğini belirterek, "Fındık hasat dönemi Ağustos ayından itibaren konuşulmaya başlanıyor. Kamuoyunun gündemini günlerce hatta aylarca meşgul ediyor. Fındık sadece fiyatının ve pazarının konuşulacağı ürün değildir. Sadece fındığın fiyatını konuşmakla çok büyük haksızlık ederiz" dedi.

'TÜM STOKLARI PİYASAYA SUNACAĞIZ'

3 Nisan itibariyle stoktaki fındıkların satışına başladıklarını hatırlatan Güldal, şunları dedi: "2018 yılında ben göreve başladıktan sonra Ordu'ya, Giresun'a ve Samsun'a geldim. 12-13 saat içerisinde birçok kişiyle görüşüp, daha sonra üst makamlara gereken bilgileri verdik. Bir süre sonra bize fındık alım görevi verildi. 14,50 liradan alım yapmaya başladık ve düşüşte olan fındığın fiyatı yükselmeye başladı. Üreticinin elindeki büyük ölçüde fındık pazara sunulmuş oldu. Sonuçta bizim elimize geçmiş yıldan 2017'den ve hatta 2016 yılından kalan bir fındık stokumuz da vardı. Onu da üreticinin elinde fındık stoku veya ürünü kalmadı diyene kadar piyasaya arz etmedik. 3 Nisan 2019 tarihi itibariyle üreticilerin elinde fındık kalmadığı için bu fındıkları piyasaya sunmaya başladık. Çok önemli talepler geliyor. Rekoltenin geçen yıl bir miktar az olması bunda etkili oldu. Ümit ediyorum Nisan ayının sonuna kadar tüm stoklarımızı piyasa sunmuş olacağız." DHA