Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, kaynaklara göre, koronavirüs salgını nedeniyle duran ABD ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin, Salı sabahı milyarder hedge fonu yöneticileri ve özel sermaye fonu yöneticileriyle görüştü.

Buna göre ABD Başkanı, virüsün ekonomide yol açtığı hasarın faturası tırmanırken, çalışan kesime işe dönüş çağrısı yapmayı değerlendiriyor. Kaynaklardan biri Trump'ın Citadel'den Kenneth Griffin, Tudor Investment'tan Paul Tudor, John Paulson ve Blackstone Group Inc.'ten Stephen Schwarzman ile görüştüğünü belirtti.

Jones Investment'ın temsilcisi yorum yapmayı reddetti. Diğer şirketlerin sözcüleri de konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Sosyal temas ve işletmelerin kapatılmasının ekonomiyi resesyona sürükleyip sürüklemediğini değerlendiren Trump ve ekonomi danışmanlarının söylemi geçen günlerde değişti. Trump, Pazartesi günkü Twitter iletisinde "Tedavinin sorunun kendisinden daha kötü olmasına izin veremeyiz." demişti. Salı günü Fox News'a konuşan ABD Başkanı 12 Nisan'daki Paskalya'ya kadar ekonomiyi yeniden açmak istediğini söyledi.

Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de dahil sağlık kuruluşları ABD'nin salgının yeni merkezi olabileceğine dair uyarılarda bulunuyor.