Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Küresel piyasalarda yeniden öne çıkan enflasyon endişesi teması riskli varlıklarla birlikte gelişen ülke varlıkları üzerinde bir baskı yaratırken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı sonrasındaki ilk işlem gününe gergin başladı.

Seansın ilerleyen bölümlerinde Türk Lirası'nda güçlenme kaydedildi. Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu bölümde ise Dolar/TL kuru 7,20'nin altını test etti.

TCMB'nin beklentileri aşan 200 baz puanlık faiz artışının ardından dolar/TL kuru 7,29 seviyesinin altını test ederken yeni günde kurun yukarı yönlü hareketiyle ilk işlemlerde 7,35'in üzeri görülmüştü. Bloomberg Dolar Endeksi ise yatay bir görünüm sundu.

Karar sonrasında gerileyen risk primi 307 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi de yüzde 16,36 seviyesinde.

Deutsche Bank'tan TCMB analizi

Aralarında Fatih Akçelik'in de olduğu kurum ekonomistleri Mart toplantısında alınan bu kararın dış koşullar bozulmadıkça ve kısa vadeli enflasyonist baskılar beklenenden daha fazla olmadığı sürece faiz artışı döngüsünün sonuna işaret ettiğini belirtti.

Ekonomistler yıl sonuna doğru Türkiye'de enflasyonun yüzde 11,5 seviyesine doğru gevşeyeceğini öngörürken, baz senaryolarında TCMB'nin yılın ilk yarısının sonuna kadar bu duruşu koruyacağı yer aldı. Kurum, bu dönemden sonra TCMB'den toplamda 400 baz puan faiz indirimiyle yıl sonunda politika faizinin yüzde 15'e çekileceğini öngördü.

TCMB sıkı duruşunu koruyor

TCMB Mart toplantısında politika faizini 200 baz puan artışla yüzde 19'a çıkarırken güçlü sıkılaşma mesajlarını da korudu. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan artırılması yönündeydi. Karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği vurgulandı.

Metinde gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılabileceği de işaret edildi.