Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Yen, Çin ile ABD arasında yükselen tansiyonun güvenli varlık talebini artırmasıyla, ABD Hazine tahvilleriyle birlikte değer kazandı.

Japon Yeni, Çin'in ABD Kongresi'nin Hong Kong protestocularını destekleyen düzenlemeyi yasalaştırması halinde sert karşı önlemler alacağını açıklamasının ardından önemli piyasa paralarının çoğu karşısında yükseldi.

Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası, ABD Temsilciler Meclisi tarafından oy birliğiyle geçirilen dört önlemden biri.

Tokyo'da Sumimoto Mitsui DS Asset Management kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, “Çin'in tehdit ettiğine dair manşetler yen alımını tetikledi. Yine de bunu ABD – Çin ticaret görüşmelerinden ayrı düşünmeliyiz. Aynı zamanda traderlar bunu, dolar/yen paritesi 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşırken pozisyonlarını azaltmak için de bir fırsat olarak değerlendirdiler.” dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.2 düşüşle 108.65 seviyesine gerileyerek beş günlük yükselişini sonlandırdı. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan azalarak yüzde 1.75 oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.

Çin dışında işlem gören yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) günlük yuan fiksingini ABD ile ticaret görüşmelerinin son turuna kıyasla zayıf belirlemesiyle geriledi. Dolar/yuan yüzde 0.3 yükselişle 7.1049'a kadar tırmanması sonrasında 7.1024'ten işlem gördü.