Advertisement
Ateşan Aybars

Altın kısa vadeli saldırıya açık

Altın fiyatının seyri için ABD dolarına bakmanın zamanı geldi. Dolar endeksi iki aydır sert düşüşlerle 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Haziran vadeli dolar endeksinin 75 endeks puan altına düşmesi sermaye piyasaları ve emtia fiyatlarında yeni bir yükselme dalgası başlatabilir. Bir yanda ekonomide iyileşme beklentilerinin devam edeceği, diğer yanda MENA bölgesinde kargaşa, piyasalarda ikiz psikolojik duygu (korku ve hırs) arasında salınacak. Dolar endeksinin 75 altına sarkması, tüm emtia fiyatlarını yeni rekor seviyelere taşır ve ekonomik toparlanma ciddi sekteye uğrar. Ancak dolar endeksinde bir düzeltme eşiğinde olduğumuzu düşünüyor ve yakından takip ediyorum.

Altın fiyatı beş haftadır yükselip 1.441 dolar/ons ile yeni zirve yaptı. Elbette, MENA bölgesinde kargaşa ve enflasyon endişeleri altın fiyatını uzun vade desteklemeye devam edecektir. Ancak, kısa vadede Avrupa Merkez Bankası ve FED’in diyaloglarından anlaşıldığı üzere faiz oranlarının artırılması gündeme gelecek ve piyasaları (hem sermaye piyasaları, hem emtia) olumsuz etkileyecektir. Altın fiyatı geçici olarak (kısa vade) aşırı pahalı ve bir düzeltmeye gebe. Zaten altın madenlerinin hisse senetleri ile altın fiyatı arasında ciddi bir ayrışma gözleniyor. Boğalar 1441 ons/dolar üzerinde bir taban oluşturmaya çabalarken, ayılar psikolojik destek olarak 1400 dolar/ons altında kapanışı hedefleyeceklerdir. Teknik olarak, altın fiyatının ağırlıklı ortalamalarına gerilemesi halinde satın alma fırsatı olacaktır.

Nasıl bir yatırım stratejisi?

1445.50 dolar/ons stop-loss kullanarak Nisan vadeli altın kontratı açığa satılabilir. Hedef 1360-1375 dolar/ons. Ya da daha konservatif yatırımcılar için ‘Bear Call Spread’ stratejisini makul bir yatırım olarak görüyorum. Bu strateji (1380 kullanım fiyatı olan alım opsiyonu satıp, 1435 kullanım fiyatı olanalım opsiyonu satın alarak) ile vade sonunda (23 gün) maksimum kazanç 3500 dolar ile, maksimum risk ise 2000 dolarla sınırlıdır.

                              Nisan vade altın kazanç/zarar grafiği


BU YAZIYA YORUM YAZ
 
08 Mart 2011 Salı, 16:36 Misafir dolar endeksi̇ gerçekten 75'i̇n altina sarkarsa "ki̇yamet endeksi̇" hali̇ne geli̇r, altinla i̇lgi̇i̇li̇ olarak ta dolarin, euronun böyle çaresi̇zce basildiği bi̇r dönemi̇ ben hayatim boyunca görmedi̇m, o nedenle mevcut ekonomi̇k i̇kli̇m altin i̇çi̇n uygun, ortadoğu olaylari bu i̇şi̇n sadece tuzu bi̇beri̇, altinin önü açik ve üst siniri belli̇ deği̇l. ecb fai̇z arttirmaya kalkarsa beni̇m fi̇kri̇m bi̇raz farkli , eger bu gerçekleşi̇rse altindaki̇ artişin 1970-80 dönemi̇ gi̇bi̇ hizlanacağina i̇naniyorum. saygilar tunc karadeni̇z
Yukarı