Cüneyt Başaran

Faiz koridoru nedir, ne değildir?

Bu hafta içinde en çok konuşulan konular IMF'nin Türkiye tahminleri ve Merkez Bankası'nın PPK tutunakları oldu. IMF Türkiye için oldukça karamsar tahminlerde bulundu. IMF yıl sonu cari açık rakamının %8, 2013'te ise % 8,2'e inmesini bekliyor. Diğer taraftan IMF büyüme konusunda da oldukça karamsar. 2012'de % 2,3, 2013'te %3,2 büyüme bekliyor Türk ekonomisinde. IMF tahminleri arasında bence esas şok enflasyon tarafında. IMF, 2012'de ortalama enflasyonun % 10.8 civarında olacağını, yıl sonunu ise  % 8,6 seviyesinde tamamlayacağını hesaplıyor.

Anlaşıldığı üzere IMF Türk ekonomisi ile ilgili olarak özellikle enflasyon noktasında oldukça karamsar. Bu hafta içinde enflasyon konusunda çekincelerini belirten tek kurum IMF değil. Hem yurt içinde hem de yurt dışında bazı ekonomistler benzer kaygıları dile getiriyorlar.

Enflasyon beklentileri bozuluyor

TCMB'nin yapmış olduğu enflasyon beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi % 7,5'lar seviyesinde. Piyasa oyuncuları da enflasyonu  % 7.5-%8,5 bandında bekliyor. Bu konuda Merkez Bankası yıl sonu % 5 olan enflasyon hedefimizi değiştirmeyeceğiz demişti. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan enflasyon raporu bozulan bu beklentilerin nasıl toparlacağı konusunda önemli olacak.

Fazi koridoru ne kadar uzun kullanılacak?

İşte geçen haftanın en fazla tartışılan konusu. Bozulan enflasyon beklentileri, artan istisnai gün sayısı ve artan TL fonlama maliyeti. Bu dengede TCMB'nin elinde tuttuğu en büyük silah ise faiz koridoru.

Bazı piyasa oyuncuları istisnai gün sayısının artacak olması ve faiz koridorunun eskisi kadar etkili olamayabileceğini ifade ediyor. Faiz politikasındaki esneklik ve değişkenlik şu ana kadar iyi işledi ancak eğer koridorun üst bandında ısrar etmemiz gereken bir durum ortaya çıkarsa burada sorun olur deniliyor.

Anlaşılan o ki; TCMB faiz koridorunda ısrarcı. Munzam karşılıkları ve faiz koridoru ile oynayarak bu 'hengameli günleri' atlatmayı hesaplıyor. Ancak yukarıda saydığımız unsurlardan dolayı piyasanın bu koridora olan inancı da azalıyor gibi. Özellikle enflasyonu tekrar tek haneye indirme noktasında faiz koridorunun 'artık' yeterli olamayabileceği bu hafta oldukça sık dillendirildi.

Tabii herkesin bu cümlelerin arkasında kullandığı bir çekince var; 'Eğer yurt dışı toparlarsa o zaman şu anki model yeterli olabilir'. Umarım TCMB'nin hesabı tutar, yurt dışı 2. yarı yılda toparlar da ' Faiz Koridoru' uygulamamız başarılı olur.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
26 Nisan 2012 Perşembe, 07:13 Misafir inatla bu isler cozulur mu acaba
22 Nisan 2012 Pazar, 14:53 Misafir gerçekten aklı başında ve tutarlı yorumlarınızın hayranıyım uzun zamandır takip ettigim ve yorumlarınızı merakla bekladigim nadir yorumculardan sınız rica etsem altın konusunada arasıra yorum yapmanız gerçi bu konu tam bir muamma
21 Nisan 2012 Cumartesi, 20:32 tunc kar brezilya ve meksika mb'lari geçen sene gelen tehlikeyi önceden görerek (enflasyon ve cari acik) faizleri borsanin düşmesini gözönüne alarak yukselttiler. tcmb ise faiz arttirmayarak hatta faizi düşürerek gitti , başbakanın faiz artışı enflasyon sebebidir düşüncesinin devamında enflasyon başını kaldırınca bunu faiz koridoru ile kapatmaya çalıştı.bu maalesef tcmb nın piyasa tarafından ters köşeye yatırılmasıyla sonuçlanabilir. gözüken brezilya ve meksikanın enflasyona karşı ellerinin tcmb'den daha kuvvetli olduğu(faiz indirimi için yerleri var)tcmb'nın ise faizi yükseltmekden başka yeri varmı?
Yukarı