Cüneyt Başaran

FED'in tahvil alım programını uzatması bizim için iyi mi?

Başlık ilk başta bir parça şaşırtıcı olabilir. Gelişmekte olan ülkeler için FED'in parasal genişlemeye devam etme ihtimalinin neresi kötü olabilir? Sonuçta daha fazla para basılacak ve likidite bol kalmaya devam edecek. Bu senaryo 2010-2013 yılları arasında gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerinde, tahvil faizlerinde ve kurlarında ciddi bir pozitif etki yaratmamış mıydı? Dolayısıyla nereden çıktı bu başlık diye düşünebilirsiniz?

FED piyasaların üzerinde deney yaptı

22 Mayıs tarihinde FED Başkanı Bernanke "ABD ekonomisinden gelen veriler toparlanmayı işaret ediyor ve artık normalleşme zamanı yaklaşıyor" dediğinde işaret ettiği bir nokta vardı. Bernanke FED'in 4 trilyon USD'ye yaklaşan bilançosunu daha fazla şişirmenin tehlikesinden bahsediyordu aslında. Son 3 yıldır yapılan parasal genişlemeler sonunda global piyasalarda oluşabilecek olan varlık balonlarının riskinden bahsediyordu. Her şeyden önemlisi piyasanın artık kendi ayakları üzerinde durmasının zamanının geldiğini vurguluyordu.

Bu sebeple Bernanke'nin Mayıs ayı konuşması piyasalar için çok önemliydi. Durumun önemini gören piyasa oyuncuları hemen aksiyon almaya başladılar. Riskli gördükleri bütün varlık sınıflarından çıkmaya ya da en azından pozisyon azaltmaya başladılar. Özellikle gelişmekte olan ülkeler bu işten en sert hasarı aldı.  Neticede 3 aylık yaz döneminde belki de "labaratuar ortamında" yapılabilecek bir test ile olası bir tahvil alımı azaltımının (tapering)  piyasalarda nasıl  dalgalanma yaşatacağı anlaşılmış oldu.

FED'in daha fazla para basması piyasaların dengesini bozar

Ancak hesapta olmayan bir gelişme oldu ve ABD'de "borç tavanı" ve "bütçe" tartışmaları hükümetin kilitlenmesine yol açtı. Eylül ayı gibi tapering'e başlaması beklenen FED'in oyun planını bozacak bir gelişmeydi bu olay.  Nihayetinde 17 senedir olmayan bir gelişme yaşanıyor ve bunun ekonomiyi nasıl etikileyeceği bilinmiyordu. Dolayısı ile FED Eylül ayını pas geçmek zorunda kaldı. Diğer yandan piyasa ABD'de Ekim ortasında üzerinde uzlaşılan senaryoyu "FED'in daha uzun süre tapering'i ertelemek zorunda kalabileceği" şeklinde yorumladı. Şu an piyasada genel kabul gören anlayış  "FED önünü görmeden tahvil alımını azaltmaz" şeklinde.

Ancak ben FED'in teknik sebeplerle uzatmak zorunda kaldığı  tapering'i mümkün olan ilk fırsatta başlatacağı kanaatindeyim. 

Bu savımı destekleyecek en önemli unsurun da, FED'in siyasi gelişmeler sebebi ile  alması gereken teknik kararları ertelemesini piyasalara ikinci kez izahat etmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Daha doğrusu böyle bir açıklamanın piyasada yaratacağı  "Bağımsız ve etkin bir FED" algısına ciddi şekilde zarar vereceğini düşünüyorum. 

FED eğer en kolay olanı yapıp 2014 Mart ayına kadar beklemeyi tercih ederse bundan sonra piyasaları yönlendirme ve kararlarının ekonomi ve etkinliği açısından ciddi bir erozyona uğraması olasıdır. Daha da önemlisi kendisinin de çekindiği, global piyasalarda varlık balonu oluşması riskini önemli ölçüde artıracaktır.

Son söz;

Eğer başta istihdam olmak üzere verilerde bir zayıflamadan bahsedilmiyorsa FED'in tapering'i erteleme kararını açıklaması son derece sancılı olacaktır.

 

 

 

 

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
16 Kasım 2013 Cumartesi, 09:18 Misafir abd doları rezerv para birimi oldukça, dünyanın dolara ihtiyacı olucak fed parasal genişlemeye devam etmek zorunda kalacaktir.gelismekte olan ülkelerin dünyanın en büyük ülkesi ile ticaretlerini surdurebilmeleri için abd dolarina ihtiyaci olacaktir.bu ülkelere likilite sağlanmaya devam etmesi abd nin ihracatı açısından büyük önem taşıyor.eger fed para basmayı birakirsa bu ulkeler dolar bulmakta sikinti yaşar.hepimiz yasananlari gorduk azaltma soylentileri bile nelere neden oldu.dunyanin buna tahammulu yok fedin parasal genişlemeye son vereceğine kesinlikle ihtimal vermiyorum.
04 Kasım 2013 Pazartesi, 12:29 Misafir yorumunuza katiliyorum fed parayi ocak yada martta kestiginde borsada ciddi bi geri cekilme dolarda ciddi bi yukselis altindada buyuk bi dusus olucaktir
02 Kasım 2013 Cumartesi, 19:50 Misafir merhaba ben önceki yoruma katılmıyorum cari acık veren bir ülke olarak cüneyt beyin fedi konuşmaması münkün deyildir tam tersine ömümüzdeki 6 yıl sürekli fed i konuşacak.yapılan yorumda yanlış volatilite olduyu için yorum yapılıyor yorum yapıldıyı için volatilite olmuyor ayrıca cüneyt bey cok dikkatli konuşuyor münkün olduyunca yımışak yorum yapıyor ama ben öyle yapmıcam senin borsan dövüz yukarı giderken amerikan 10 yıllıkları yukarı giderken icerde faizler yukarı giderken düşer.sende ona göre pozisyon al.
Yukarı