Advertisement
Cüneyt Başaran

Eylül ayı gelişmekte olan ülkelerin kabusu oldu

Öyle bir ay geride kaldı ki, birçok yatırımcının hatırlamak bile istemediği dönemlerden biri olarak tarihe geçebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde (EM) kur tarafından hisseye, tahvilden diğer varlık fiyatlarına tabiri caizie 'yıkım' yaşandı. Bu satış dalgasının en büyük sebebi; yatırımcıların işlerin daha kötüye gideceği endişesi ile 'risk off' tuşuna basması ve bütün piyasalardan aynı anda parasını çekmesinden ibaret.

Aşağıdaki tablo Eylül ayının EM için ne kadar sert geçtiğini anlatması açısından bence oldukça önemli.

FON Çeşidi        26-30 Eylül       19-23 Eylül   Yıl Başından beri     2010'un aynı dönemi

Hisse Fonları     - 8 Milyar  $      -4.6 Milyar $       - 5 Milyar $          +6 Milyar $

EM                   - 2,6Milyar $     - 1,3 Milyar $     -26  Milyar $          +47 Milyar $

DM                  - 5,4Milyar $     - 3,2 Milyar $      +12 Milyar $         -41 Milyar $

 

Tahvil Fonları     -4,3 Milyar $      -1,1 Milyar $      +59 Milyar $       +169 Milyar $

EM                   -3,1 Milyar  $      -0,7 Milyar $     +9,9 Milyar $     +27,8 Milyar $

DM                   +7,5 Milyar $      -0,3 Milyar $      +49  Milyar $    +141 Milyar $

 

EM : Emerging Markets ( Gelişmekte olan ülkeler)

DM : Developed Markets ( Gelişmiş ülkeler)

Kaynak: EPFR Global


Tablo açık. Geçen yılın aynı döneminde 47 milyar dolar para girişi olan gelişmekte olan ülke hisselerinden bu yıl nette 26 milyar dolar para çıkmış. Bunun sadece 4 milyar doları da Eylül ayının son iki haftasında gerçekleşmiş.

Diğer taraftan yıl başından bu yana hisse senedi piyasasının aksine para girişi gözlemlenen gelişmekte olan ülke tahvillerinden Eylül ayı boyunca para çıkışı gözlemlenmiş. İki hafta boyunca 4 milyar dolara yakın para çıkışı olan tahvil piyasasındaki bu satışın etkileri Türk tahvil piyasasında da net bir şekilde hissedildi.

Son tespit de para nereye gitmiş noktasında. Eylül ayının ilk iki haftasında hemen hemen tüm piyasalardan para çıkışı yaşanırken, gelişmiş ülke tahvillerine aynı sürede 7 milyar dolar para girmiş durumda. Yani güvenli liman (safe heavens) ABD, Alman vs tahvilleri düşük getirilerine rağmen yatırımcının gözde piyasası olmuş.

Zor geçen Eylül ayının ardından yatırımcıları sanırım benzer bir Ekim ayı bekliyor. Genelde Ekim ayları risk iştahının yüksek olduğu aylardan değildir. Umarım bu sefer bu hakkı Eylül kullanmıştır da, piyasalar en azından bir miktar rahat nefes alır.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
06 Ekim 2011 Perşembe, 10:12 Misafir bütün musibetlik yurt dışından...yurt dışı iyiyken sözde başarıları kendine yazacaksın işler bozulunca sorunun kaynağı yurt dışı diyeceksin. bu milletin genel problemi özeleştiri yapamaması ve imkansızı başarması "kendi söylediği yalana inanması"...zaten cinsel olarak da dünyanın en güçlü milletiyiz...karamba karambita
06 Ekim 2011 Perşembe, 08:52 Misafir dikkat !!! mümkün olduğunca sabunlamalara rağmen yıllık üfe 13% seviyelerinde açıklandı...iç talebi kısmadıkça bir halt olmaz...şu anda resmen devalüasyon oldu ve olmaya devam edecek...haberiniz ola milletim. beleş para harcamaya alışan vatandaşlar bırakın artık beleşi gemi su almaya başladı...
06 Ekim 2011 Perşembe, 08:44 Misafir kurdaki artış enflasyona çok daha büyük oranda yansıyacak biz bunu cebimizde net göreceğiz ama sahte sabun rakamlarla enflasyon olması gerekenden en az yarı yarıya düşük gösterileceği için gerçek alım gücü düşmeye devam. bankalardan kredi ile millet yola devam...büyük patlama geliyor...
Yukarı