Advertisement

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), yılın ilk yarısında, Türkiye genelinde, tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyon adet poliçe düzenlendiğini, 81 ilden 245 bin civarında hasar ihbarı alındığını ve “dolu” nedenli ihbarların ilk sırada yer aldığı açıkladı.

İklim değişikliğinin beraberinde getirdiği doğal afetlerin ve olağanüstü hava koşullarının hayatın her alanında etkisini giderek arttırdığı kaydedilen açıklamada, "Tarımsal üretimi doğrudan etkileyen doğal afetler ve olağanüstü hava koşulları, bu yılın başından itibaren ülkemizin hemen hemen her yerinde etkili olmaktadır. Antalya’da hortum ve fırtına sebebiyle seralar ve açık alanda turunçgiller, Mersin, İzmir ve Hatay’da sel-su baskını nedeniyle ıspanak, buğday ve narenciye ağırlıklı olmak üzere pek çok ürün, Malatya’da don sebebiyle kayısı, Manisa’da önce dolu, takip eden günlerde ise don sebebiyle üzüm, Adana ve Mersin’de dolu nedeniyle şeftali, nektarin ve erik grubu meyveler hasar gördü. Şiddetli fırtına, Giresun ve Ordu’daki fındık bahçelerine zarar verdi. Dolu nedeniyle, Çorum, Kırşehir, Amasya, Kırıkkale ve Kastamonu’da başta tahıllar olmak üzere sebze ekilişleri ile Eskişehir’de buğday ve arpa ürünleri olumsuz etkilendi. Son olarak, geçtiğimiz hafta Trabzon’un Araklı İlçesi’nde yaşanan sel ve heyelan felaketi neticesinde ciddi boyutlarda yaralanmalar, can ve mal kayıpları yaşandı" denildi. 

 

Yaşanan söz konusu felaketler neticesinde, bu yılın ilk yarısında, sigortalı üreticilerden alınan hasar ihbarlarında sırasıyla dolu, don, fırtına, sel-su baskını gibi nedenler, Malatya, Manisa, Konya, Antalya gibi iller, buğday, kayısı, üzüm ve arpa gibi ürünlerin öne çıktığı kaydedildi.

Hayvan Hayat Sigortalarında ise büyükbaş hayvanlar, zorunlu kesim ve ölüm gibi nedenler ilk sıralarda yerini aldı.

Bu yıl yapılan incelemeler ve tespitler neticesinde hasar dosyası tamamlanan sigortalı üreticilere 367 milyon TL ödeme gerçekleştirildiğini duyuran TARSİM'den, "Önümüzdeki günlerde ise poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda 661 milyon TL daha ödeme yapacağız. Bu şekilde, mevcut tablo doğrultusunda üreticilerimize 1 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirmiş olacağız" açıklaması geldi. 

Kapat