Advertisement

ABD ekonomisi, koronavirüs pandemisinden kaynaklı kapanma önlemleri ve karantinaların etkisiyle bu yılın ilk üç aylık döneminde mevsimsellikten arındırılmış ve enflasyona göre düzeltilmiş, yıllıklandırılmış olarak yüzde 5 küçüldü.

Bloomberg anketine katılan 62 ekonomistin eksi yüzde 6 ile eksi yüzde 4.7 arasında değişen büyüme tahminlerinin medyanı eksi yüzde 5.0 idi. ABD'de GSYİH geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2.1 büyüme kaydetmişti.

Ticaret Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD GSYİH'sinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan kişisel tüketim geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 1.8 artmasının ardından yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 6.8 azaldı. GSYİH fiyat endeksi aynı dönemde yüzde 1.4 yükseldi. Bir önceki çeyrekte yüzde 1.3 artmıştı.

ABD ekonomisi 2019 yüzde 2.3 ile art arda onuncu yıllık büyümesini kaydetmişti. Ancak pandeminin hem arz hem de talepte frene basmasıyla birlikte dünyanın en büyük ekonomisi sert bir darbe alarak Şubat ayında resesyona girdi.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) bu ay başında ABD'nin resmi olarak resesyonda olduğunu açıklamıştı. Ekonomistler, gelecek hafta bitecek ikinci çeyrekte 1947'ye kadar uzanan verilere göre en sert çeyreklik daralmanın kaydedilmesi bekliyor.

Perşembe günkü verilere göre işletme yatırımları, konut dışı yatırımlar yüzde 6.4 azaldı. Bir önceki veri yüzde 7.9'luk azalmayı işaret ediyordu.

ABD'nin ihracatı söz konusu dönemde yıllık yüzde 9.0 azaldı. Önceki tahmin yüzde 8.7 azalma olduğu yönündeydi. İthalat yüzde 15.7 geriledi. Dış ticaret ABD ekonomisinin yüzde 5'lik ilk çeyrek küçülmesine 1.31 yüzde puanı katkı sağladı.