Advertisement

Spot piyasada işlem gören altın, Fed'in ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanacağı taahhüdünü yinelemesi ve küresel finans sisteminin dolara erişimini güvence altına almak için acil durum önlemlerini uzatmasının ardından yükseldi.

Fed politika faizinde değişikliğe gitmeyerek oy birliğiyle yüzde 0 - 0.25 aralığında bıraktı ve geçici likidite swap hatları gibi önlemlerin uzatıldığını açıkladı. Dolar önemli paralar karşısında düştü.

Altın on yıldan bu yana görülen en güçlü yıllık kazancına yöneldi. Koronavirüs pandemisi ve ekonomiye zararının neden olduğu endişeler, negatif reel faizler ve zayıf dolar altındaki yükselişi destekliyor. Ayrıca ufukta daha fazla teşvik görünüyor.

Goldman Sachs Group Inc. dolar üzerindeki enflasyon tehdidi nedeniyle altının "son çare parası" olduğunu belirtti. Bankalar ons başına 2,300 dolara doğru bir ralli öngörüyor.

RBC Wealth Management idari direktörü George Gero, ılımlı dolar ve pandemi gibi uzun süreli düşük faizlerin de altın fiyatları için çok destekleyici olduğunu belirtti.

Spot piyasada işlem gören altın, TSİ 23:45'te yüzde 0.56 artıda ons başına 1,969.32 dolardan işlem gördü. Değerli metal Salı günü 1,981.27 dolar ile rekor görmüştü.