Advertisement

Asya'da Çin'in LNG ithalatçılarına tedarik baskısı artarken fiyatlardaki rekor serisi de devam ediyor.

Asya'da spot LNG fiyatları için referans olarak kullanılan fiyat bir günde 16,66 dolar artarak 56,33 dolar seviyesine yükseldi. Böylelikle Asya'daki spot LNG fiyatlarında yeni rekor kaydedildi.

Avrupa'da yükselen doğalgaz fiyatları, Çin'in agresif LNG politikası ve Rusya'daki Sakhalin-2 LNG projesine yönelik endişeler fiyatları yukarı çeken temel unsurların başında geldi.

Çin'den LNG'de tedarik baskısı

Çin LNG ithalatçılarına enerji krizini telafi etmek için yüksek maliyetlere katlanmalarını istedi. Çin hükümeti rekor yüksek fiyatlarla mücadele eden firmalara ufak miktarda mali destek sağladı.

Bloomberg'e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, hükümetin son alımlarda firmalara yeterince destek sağlamadığını, bazı ufak çaplı gaz firmalarının kış için yeterli miktarda yakıt teminini karşılamakta zorlandığını belirtti.

Bazı firmalar şimdilik alımları durdursa da Pekin hükümetinin taleplerine boyun eğmesi gerekebilir.

Avrupa'da doğalgaz fiyatları rekor üzerine rekor kırıyor

Avrupa’da doğalgaz fiyatları çarşamba günü yüzde 40 civarında yükselişle megavatsaat başına 160 euronun üzerine çıktı.

Avrupa Hollanda TTF 1 ay vadeli kontratların fiyatı çarşamba günü yüzde 40 yükselişle megavatsaat başına 162 euroya ulaştı. Bu da bin metreküp doğalgaz başına 1.700 euro civarında bir fiyata tekabül ediyor.

2021’in başında Avrupa’da doğalgaz fiyatları megavatsaat başına 20 euro civarında bulunuyordu. Doğalgaz gösterge fiyatı Eylül başından bu yana yüzde 168 yükseliş kaydetti.

Türkiye’de 5 Ekim itibariyle spot doğalgaz referans fiyatı 2 bin 517 TL civarında bulunurken Eylül ayı başında fiyatlar 2 bin 100 TL civarında seyrediyordu.