Advertisement

Tüm dünyada Borsalar, mali ve parasal desteklerden kaynaklı ekonomik toparlanma beklentileriyle ilk çeyrekte görülen dip seviyelerden ralli yaptı.

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi de bu ralliye paralel olarak Mart ortasında görülen dip seviyelerden yükseldi. Endeks 84 binli seviyelerden 119 binlerin üzerine çıktı. Ancak bankalar yükselişe ayak uyduramadı ve bu düşük performans bankaların analistlerin gözünden düşmesine neden oluyor.

Yatırım Finansman, Pazartesi günkü notunda Garanti Bankası'nı çıkardığını açıkladı. Notta, “Pandeminin, ekonominin arz tarafındaki etkisinin TGA tanımlama kurallarını değiştiren yeni regülasyon nedeniyle 2021 ortasına kadar belirsiz kalacağını düşünüyoruz.” ifadesi yer aldı.

Merkez Bankası'nın hafta sonu Döviz mevduatları için zorunlu karşılıkları indirmesinin, azalan rezervlere bağlamında finansal istikrarın bir endişe kaynağı olduğu belirtildi. Notta, Garanti Bankası'nın uzun vadede yukarı yönlü büyük bir potansiyele sahip olduğu ancak bu değerin ortaya çıkması için gerekli unsurların olmadığının altı çizildi.

Garanti BBVA Yatırım'ın “Bankacılık Sektörü 2Ç20 Görünüm” raporunda bankaların 2020 tahminlerine göre işlem gördüğü 3.8'lik F/K ve 0.5'lik F/DD çarpanlarının, gelişen piyasa benzerlerine göre yüzde 61 ve yüzde 56 iskontoya işaret ettiği belirtildi. Kuruma göre bu seviyeler değerleme anlamında cazip ancak “karlılık anlamında daha iyi bir görünüme de ihtiyaç var.”

BIST 100 Endeksi Mart düşüğünden beri yüzde 40'tan fazla yükselirken bankacılık endeksinde yükseliş yaklaşık yüzde 18 ile sınırlı kaldı. Benzer şekilde BIST 100 yıl başından bu yana bakıldığında fazla değişmezken, banka endeksi yüzde 20'den fazla düşmüş durumda.

Bankalar 28 Temmuz'da başlayarak 19 Ağustos'a kadar finansallarını açıklayacaklar.