Advertisement

Küresel piyasaların gündeminden dolardaki güçlenme düşmüyor.

Fed yetkililerinden gelen şahin tonlu mesajların ardından dolar göstergelerinde yeni rekorlar izlendi.

Bloomberg Dolar Endeksi Asya işlemlerinde 1.359 ile rekor tazeledi. Endekste yükseliş yedinci güne taşındı.

Euro/Dolar tarafında da aşağı yönlü ivme sürdü. Euro/dolar 0,96 seviyesinin altına geriledi. Gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde de dolar baskısı hissedildi. Güney Kore wonu, Endonezya rupisi ve Güney Afrika randı en çok kayıp yaşayan para birimleri oldu. Dolar/TL kuru da 18,49'un üzerini görerek rekor seviyelere yakın seyretti. Euro/TL kurunda ise 17,62'nin altı test edildi.

Doları hafta ortasında yeni zirveye taşıyan unsur Fed'in güvercin isimlerinin verdiği şahin mesajlar oldu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari mevcut faiz artırımlarının fiyatları düşürme hedefi için ‘uygun’ olduğunu söyledi.

Kashkari “Çok agresif bir şekilde hareket ediyoruz. Sıradaki adımlarda da yüksek ölçekte sıkılaştırma var. Fiyat istikrarını sağlamada kararlıyız, diğer yandan aşırı hızlı gitmenin risklerinin de farkındayız” açıklamasında bulundu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari politika sıkılaştırmasına çekirdek enflasyonda zirvenin ve ardından düşüş trendinin görülmesine kadar devam etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Fed'in şahin isimlerinden St. Louis Başkanı James Bullard ise enflasyon hedefleme rejimi kredibilitesinin risk altında olduğunu vurguladı.