Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Chevron Corp. küresel iş gücünü yüzde 10 ile yüzde 15 arasında azaltmayı planlıyor. Bu, pandemi sonrasında dönemde petrol piyasasının büyük isimleri arasında en büyük iş gücü kesintisi olacak.

ABD'li enerji devinin kısıntıları, 45 bin benzin istasyonu dışı çalışanından 6 bin kişiyi kapsayacak. Chevron'un işten çıkarmaları, BP Plc ve Royal Dutch Shell Plc gibi diğer büyük petrol şirketleri için bir öncü olabilir.

İş gücünde gidilen kısıntılar şimdiye kadar büyük ölçüde petrol sahası hizmetleri sektöründe ve Kuzey Amerikalı bağımsız üreticilerde görülmüştü.

California merkezli şirketin Çarşamba günkü açıklamasında "Chevron organizasyonel yapılarımızı verimliliği ve hedeflenen faaliyet seviyelerini yansıtacak şekilde düzenliyor. Bu zor bir karar ve düşünmeden yapmak istemiyoruz." dedi.

İşsizlik tüm dünyada yükseliyor ancak özellikle enerji sektörü, petrol fiyatlarının geçen ay rekor düşük seviyelere gerilemesinin ardından olumsuz etkilendi. Chevron da dahil olmak üzere birçok şirket, Covid-19'un ekonomik şiddeti henüz hissedilmeye başlanmadan önce maliyet düşürücü önlemler alma yoluna gitmişti.

ABD'de petrol ve doğal gaz sektöründe Mart ayından bu yana toplamın yüzde 16'sına denk gelen yaklaşık 90 bin kişi işini kaybetti. Sektör, 2014 - 2016'da yaşanan petrol çöküşü esnasında çıkarılan çalışanın yaklaşık yarısını sadece iki ay içerisinde çıkardı.