Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın bugünlerde Avrupa'nın doğusundaki milliyetçi liderlerin dilinden eksik olmuyor.

Daha bu hafta Polonya hükümeti 100 ton altının ülkeye geri döndürülmesinin ardından ekonomik gücünün çığırtkanlığını yaptı. Macaristan'da göç karşıtı Başbakan Viktor Orban rezervlerinin güvenilirliğini artırmak için altın varlıklarını artırıyor.

Altına hücum, rezervleri 3 trilyonu doları aşan Rusya ile Çin'in ABD ile jeopolitik tansiyonun alevlenmesine bağlı olarak dolardan diğer varlıklara doğru çeşitlendirme adımlarını yansıtıyor.

Avrupa'nın eski komünist kanadında ise altın talebinde çeşitli motivasyonlar etkili olabiliyor.

Örneğin Slovakya Başbakanı Robert Fico, parlamentoya merkez bankasını İngiltere'de bulunan altın stoklarını ülkeye geri çağırmaya zorlama çağrısında bulundu.

Buna gerekçe olarak “uluslararası partnerlerin bazen ihanet edebileceğini” söyleyen Fico, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya arasında 1938'de imzalanan, Çekoslavakya'ya ait büyük bir toprak parçasını Adolf Hitler'in ilhakına müsaade eden bir paktı işaret etti. Daha yakın zamanda İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) Venezuela'nın siyasi farklılıklar nedeniyle altın stoklarını iade etmeyi reddetmiş olması da etkili oldu.

Fico, basın açıklamasında “Münih Anlaşması'ndan sonra en yakın müttefiklerinize bile çok zor güvenebilirsiniz. Eğer bir şey olursa bu altınların bir gramını bile göremeyeceğimizi garanti ederim. Mümkün olduğunca çabuk halledelim.” dedi.