Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

Dolar göstergesi, Salı günü erken işlemlerdeki düşüşünü geri çevirerek tırmandı. Alman mahkemesinin Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) tahvil alım programının bazı kısımlarının anayasaya aykırı bulmasının ardından euroda görülen değer kaybı doların yükselişinde etkili oldu.

ABD Doları, bazı bölgelerin karantina önlemlerini hafifletmesinden kaynaklanan ilk iyimserliğin etkisini kaybetmesiyle birlikte G - 10 paralarının çoğu karşısında yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) Asya seansının büyük bir kısmında ve Avrupa'daki erken işlemlerde ekside seyretmesinin ardından yeniden yükselişe geçerek yükselişini üçüncü günde de sürdürdü.

G - 10 paralarında kilit önemdeki düşüş euroda yaşandı. Euro, AMB'nin parasal genişleme programı karşısında alınan kararın ardından dolar karşısında yüzde 0.7 düştü.

Nomura International Döviz stratejisti Jordan Rochester, "Paralar açısından önemli olan belirsizlik yaratıyor olması ve eurodaki bu hareketi büyük bir ihtimalle görmeye devam edeceğiz. Euro/Dolar paritesinde birkaç haftadır kısa pozisyon alıyorduk. G - 10 döviz pozisyonlarında euroda net uzun pozisyonlar en 'yoğun' işlemlerden biriydi. Biz kısa pozisyonumuzu koruyoruz ve gelecek ay için 1.06 seviyesine bakıyoruz." dedi.

BBDXY yüzde 0.2 artarak üç seanlık yükselişini yüzde 0.7'ye taşıdı. Euro/dolar paritesi 1.0826 ile 29 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin ardından yüzde 0.5 ekside 1.0850'den işlem gördü.

(15:40'ta güncellendi)