Advertisement

Dolar, piyasaların Fed'den gelen karışık politika mesajlarıyla çalkalanmasının etkisiyle önceki seansta kayıplarını geri alarak yükselmesinin ardından Perşembe günkü Asya işlemlerinde hafifçe geriledi.

Japonya ve Çin'in tatilde olması ve gündemde pek önemli bir ekonomik veri bulunmaması nedeniyle işlemler yine dar bir bantta gerçekleşti.

Dolar ISM imalat endeksinin 52.8 seviyesine sert çekilmesinin etkisiyle ilk darbeyi aldı. Sürpriz bir şekilde kötü gelen veri, güçlü gelen özel sektör istihdamını gölgede bıraktı.

ABD Doları, sonrasında, Fed'in enflasyon görünümünü düşürmesi ve fazla rezervlere uygulanan faizde teknik bir indirime gitmesiyle daha da geriledi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu aşağı çeken unsuların geçici olabileceği ve herhangi bir yönde faiz hamlesine ihtiyaç görmediği yönündeki açıklamalarının ardından yön değiştiren ABD parası, yükselişe geçti.

Dolar Endeksi (DXY) Çarşamba günü 97.149 puana kadar gerilemesinden kısa süre sonra Powell'ın açıklamalarıyla 97.728 ile gün içi yükseğine kadar yükseldi.

DXY TSİ 08:52'de yüzde 0.09 ekside 97.598 puan oldu. Euro/Dolar paritesi Çarşamba günü 1.1265'e kadar yükselmesi sonrasında 1.1187'ye kadar geriledi. Parite, Perşembe günü 1.1206'dan işlem gördü.

Reuters