Advertisement

Dolar/TL sabah saatlerinde 5.65'in hafif altında seyrederken daha sonra %1'in üzerinde yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlere yönelik açıklamaları sonrası yükseliş hızlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiasına dair "Usulsüzlükler bazı değil neredeyse bütünü usulsüz" dedi. Öte yandan TCMB döviz karşılığı TL swap piyasasında bugün TL faizini yüzde 25,5'ten yüzde 24'e düşürdü.

Kur bugün %1'i aşan artışla 5.7120'ye kadar yükseldi. Euro 6.33'ten 6.40'a, sepet kur 5.98'den 6.04'e yükseldi. Borsa İstanbul ise %1'in üzerinde satıcılı seyrediyor.Seçim sonrası devam eden belirsizlikler kur üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan - Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi ve S400 konusundaki gelişmeler piyasaların radarında olacak.

RABOBANK YORUMU

Rabobank Stratejisti Piotr Matys yolladığı bir notta "Gelecek günlerde/haftalarda İstanbul'daki seçimler ve ABD - Türkiye ilişkileri odak noktasındayken TL'de tansiyon artarsa diğer gelişen ülkelere de bulaşma riski olabilir" ifadesini kullandı.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci kurda 5.60 - 5.65 aralığında bir dengelenme olduğunu belirterek "enflasyonda çok büyük değişim görmüyoruz, kurda bu hafta daha yatay bir seyir görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

REFORM PAKETİ AÇIKLANACAK

Yurt içinde bugün veri akışı bulunmazken Çarşamba günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı reform paketi takip edilecek.

DOLAR/TL GEÇEN HAFTAYI YÜKSELİŞLE TAMAMLADI