Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT'deki Piyasa Hattı programında beklentilerini paylaşan Phoenix Kalen Türk Lirası'nın diğer gelişen piyasa para birimlerine paralel olarak değer kaybettiğini, ancak siyasi gelişmelere bağlı olarak TL'deki değer kaybının daha sert olduğunu ifade etti.

Merkez Bankası'nın şu an baskı altında olduğunu kaydeden Kalen Merkez Bankası'nın 'keskin bir faiz artışına' gitmesi gerektiğini belirtti.

Kalen "Cumhurbaşkanı Erdoğan daha fazla faiz artışı istemediğine dair mesajlar verirken bir yandan Merkez Bankası piyasaları sakinleştirmeye çalışıyor, eğer Merkez Bankası taahhütlerini yerine getirirse TCMB'den oldukça keskin bir faiz artışı görmeliyiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE EN KIRILGANLAR ARASINDA"

ABD dolarındaki güçlenmenin ve 10 yıllık tahvil faizlerinin artmasının gelişen piyasa para birimlerini olumsuz etkilediğini kaydeden Kalen "En kırılgan gelişen piyasalar ciddi dışsal dengesizlikleri olanlar, mali politikada tersine gidenler, cari açık dengesinde negatifte olanlar olacak. Bu anlamda Arjantin, Türkiye, Güney Afrika en kırılgan piyasalar olarak karşımıza çıkıyor" değerlendirmesini yaptı .