Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kovid salgınının tüm dünyada ve Türkiye’de verilen desteklerin parasal genişlemeyi beraberinde
getirmesi, Borsalarda uzun soluklu rallilere neden oldu. Türkiye’de parasal genişlemenin yanı sıra faizlerin düşük seyri ve döviz kurlarının baskı altında tutulmasıyla alternatifsiz hale gelen Borsa İstanbul tarihinin altın dönemlerinden birini yaşadı. Borsadaki bu yükseliş şirketlerin halka açılma iştahını da kabarttı. Türkiye’nin deneysel para politikası döneminde alternatifsizlikten borsaya yönelen yatırımcıların, halka açılıp iyi performans gösteren şirketlerden sağladıkları kazançlar ise borsayı tanımayan yatırımcıları da bu piyasaya çekti.

2023 yılında 56 şirket halka açılırken toplam hasılat 79,8 milyar liraya, dolar bazında da 3,3 milyar dolara ulaştı. Son 3 yıllık dönemde ise halka arz sayısı 143’e ulaşırken, toplam hasılat 120,2 milyar lira yani 6,9 milyar dolar oldu.

Ancak son gelişmeler, halka arzlarda yaklaşık 3 yıldır yaşanan altın dönemin sonuna
gelindiğinin sinyallerini veriyor. Aralık ayında halka arz edilen 7 şirketin 5'i halka arz fiyatının altına indi.

Ekonomide uygulanan sıkılaştırıcı politikalarla birlikte mevduat faizlerinin yüzde 50’leri
aşması, 2024’te uygulanacak enflasyon muhasebesinin şirket değerlemelerini nasıl etkileyeceğine yönelik belirsizlikler borsada daha temkinli bir dönemin yaşanacağını gösteriyor. Ekonomi politikalarına güvenin artmasıyla birlikte yabancı yatırımcının takınacağı tavır 2024’te en belirleyici etkenlerin başında geliyor.

Haberin devamı Bloomberg Businessweek Türkiye'de!

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT ekibi tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve küresel piyasalarda tüm olup bitenler, hisse senedinden para politikasına hiçbir yerde bulamayacağınız analizler, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

Tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.