Advertisement

Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı olarak seçtiği Antony Blinken, Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında çok sayıda muhalifin ve ABD’li bir avukatın eşi benzeri görülmemiş bir operasyonla tutuklandıklarını söyledi.

Polis departmanından yapılan açıklamaya göre, çarşamba günü gerçekleştirilen operasyonlarda 50’ye yakın kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında birçok eski meclis üyesi bulunuyor ve suçlamaların ana odağındaysa 600 bin oy kullanılan ve resmi olmayan ön seçimler var.

Demokrasiyi destekleyen göstericilerin pervasızca tutuklanması evrensel hak savunucularına yapılan bir saldırıdır. Biden-Harris yönetimi Hong Kongluların yanında olurken Pekin yönetiminin demokrasiyi ortadan kaldırma çabalarının karşısında duracaktır.

Ön seçimlerin hazinecisi olarak görev yapan John Clancey’in de tutuklananlar arasında olduğu belirtilirken Clancey’in ABD vatandaşı olması Çin ve ABD arasında yeni bir gerginliğe neden olabilir.

Clancey, Asya İnsan Hakları Komisyonu ve Asya Hukuki Kaynaklar Merkezi’nin başkanlığını yürütürken Çin İnsan Hakları Avukatları Grubunun yönetim kurulu ve kurucu üyesi unvanlarını taşıyor.

Hong Kong’da demokrasi yanlısı protestocuların topluca tutuklanmalarından sonra birçok ülke tutuklamaları kınarken ABD birçok yaptırım uygularken suçlu iade anlaşmalarını da rafa kaldırmıştı.