Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçen on yıl içerisinde büyük bankalara verilen ağır cezalar, bankaların ABD hükümetine şüpheli olarak işaretledikleri para transferlerinin sayısında patlamaya neden oldu.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından hafta sonu yayınlanan bir incelemeye göre tanımlayamadıkları kişi veya kurumlar için para transferi yapan bankalar, bir çok durumda şüpheli faaliyetleri yıllar sonrasına kadar bildirmediler.

BuzzFeed News tarafından elde edilen belgelere dayandırılan raporda, bazı durumlarda bankaların ABD'li yetkililerden uyarı almaları sonrasında yasa dışı fonları hareket ettirmeye devam ettikleri belirtildi.

Tüm dünyada yasa dışı para hareketlerini takip eden Washington merkezli Global Financial Integrity idari direktörü Tom Cardamone, telefon mülakatında "Şüpheli faaliyet bildirmek (SAR) için sık sık sebep gördüklerinde, bu hesapları kapatma konusunda daha iyi bir iş çıkarmaları gerekiyor. Bu müşteriler o kadar kötü ki bunlar hakkında şüpheli faaliyet bildirimleri dolduruluyor. Ama bununla ilgili olarak kimse hiçbir zaman hiçbir şey yapmıyor." dedi.

Pazar günü yayınlanan belgeler, bankaların, otoritelerin takip etmediği bildirimlerden şikayet ettiği sorunlu bir sisteme ışık tuttu. Eleştirenler ise bankaların, finansal suçları durdurmak için anlamlı adımlar atmadan "kutuları işaretlediğini" söylüyor.

ICIJ'nin sağladığı inceleme, 1999 - 2017 yılları arasında finans kurumlarının yetkililerinin para aklama veya diğer suç oluşturan faaliyet ihtimali bulundurduğu şeklinde işaretlenen 2 trilyon doların üzerinde fonun aktarıldığını gösteriyor. Raporda yer alan analize göre 1.3 trilyon dolarlık şüpheli bildirim yapan Deutsche Bank AG ile 514 milyar dolarlık bildirim yapan JPMorgan Chase & Co. en önde geliyor.

Buckley hukuk şirketinin ortağı Dan Stipano, "SAR'ler hiçbir ceza ödemeden kurtulma yolu değil. Birçok banka SAR gönderdikten sonra müşterileriyle ilgili uygun adımları atmamışlarsa büyük yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. SAR'ler arkanızı kollaycak diye bir kural yok." dedi.

Raporda, düzenleyici kurumların bankaların şüpheli faaliyetleri 30 - 60 gün içerisinde bildirmelerini şart koşmalarına rağmen birçok bankanın gördüğü şüpheli faaliyetleri işaretlemelerinin aylar, hatta yıllar sürdüğü belirtildi.