Advertisement

Asya'da işlem gören hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'ndan (PBOC) ekonomiyi desteklemek için gelen son adımın ardından ABD ve Avrupa vadelileriyle birlikte yükseldi.

Küresel piyasaların tatilin ardından yeniden açılmasıyla birlikte faaliyet yeniden artıyor. Ancak Japonya hisseleri haftanın geri kalanında da işlem görmeyecek. PBOC'nin (beklentilere paralel olarak) bankalar için ucuz ucuz fonlama desteğini artıracağını açıklaması sonrasında Hong Kong ve Çin hisseleri yüzde 1'den fazla yükselirken yuan fazla tepki vermedi. Avustralya hisseler sınırlı yükselirken Güney Kore hisseleri düştü. Tayland Bahtı geriledi.

Piyasalar 2020 yılına hem hisse senetleri hem de ülke tahvilleri açısından güçlü bir 2019 performansıyla başladı. Çin'de açıklanan Caixin PMI verisi Kasım seviyesine kıyasla hafifçe azaldı, ancak sektörde büyüme sinyali vermeyi sürdürdü. Ticaret cephesinde, ABD Başkanı Donald Trump bu hafta başında Çin ile kısmi ticaret anlaşmasını 15 Ocak'ta imzalamayı beklediğini söyledi.

Nuveen Asset Management kıdemli portföy yöneticisi Bob Doll, “Bugün en büyük risklerden biri hisselerin iyi haberleri halihazırda fiyatlamış olması. Hisse fiyatları yine de tırmanmayı sürdürebilir, ancak 2019'a yakın bir performans beklemiyoruz.” dedi.

PBOC Çarşamba günü ticari bankalar için zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan azaltarak sisteme 800 milyar yuan (115 milyar dolar) likidite sağladı. Bankanın adımı büyük bir ihtimalle daha düşük bir ana faiz oranı (LPR) ve ucuz krediye neden olacak. Bankanın açıklamasında ihtiyatlı para politikası duruşunda değişiklik olmadığı belirtildi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Hong Kong saatiyle 12:55'te yüzde 0.3 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 yükseldi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.5 arttı.

Döviz

Yen dolar karşısında 108.72 seviyesinden işlem gördü.
Avustralya Doları yüzde 0.2 düşüşle 70.05 ABD Centi'nden alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1207'de fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9640'ta sabit kaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi son işlemlerde yüzde 1.92 oldu. Vadeliler yüzde 0.1 düştü. Japonya kapalı olduğu için nakit işlem yok.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 1 baz puan artarak yüzde 1.38 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.3 değer kazanarak varili 61.24 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.2 artışla onsu 1,520.13 dolardan alıcı buldu.