Advertisement

ABD ile Avrupa vadeli kontratları Salı günkü işlemlerde Asya hisseleriyle birlikte yükseldi. Teşvik önlemleri ve koronavirüs aşısı algıyı destekledi. Dolar kayıplarını korudu.

Avustralya hisse senetleri hükümetin istihdam programlarına yönelik desteğini artırmasının ardından iyi performans gösterdi. Günye Kore ve Hong Kong hisseleri de yükseldi. Japonya'da yükseliş daha sınırlı kaldı. Avrupa vadelileri Avrupa Birliği (AB) liderlerinin teşvik paketi üzerinde anlaşma sağlamalarının ardından yükseldi. ABD Hazine tahvilleri ve petrol fazla değişmedi. S&P 500 Endeks vadelileri, dayanak endeksin bu yıl için pozitife dönmesinin ardından tırmandı. Nasdaq 100 Endeksi, pandemi nedeniyle evde kalanlardan dolayı Amazon.com Inc. ve Zoom Technologies Inc. gibi şirketlere gelen güçlü talebin etkisiyle daha öncesinde rekora yükseldi.

CMC Markets Asya Pasifik Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Piyasa, özellikle de teknoloji hisseleri hem iyi hem de kötü haberlerle yükseliyor. Bu da bize olayın gerçekler değil, momentum ile ilgili olduğunu gösteriyor. Daha fazla yükseliş öncesinde önemli bir çekilme yaşanabileceğine ilişkin endişeler var, ancak şu an için trenin önünde duramazsınız ve bu tren Nasdaq 100 Endeksi.” dedi.

Yatırımcıların dikkati, ABD'li kanun yapıcıların yeni bir virüs teşvik planı hazırlamaya başlayacak olmalarından dolayı Washington üzerinde. Euro Bölgesi liderleri 750 milyar euro (860 milyar dolar) tutarındaki teşvik paketi üzerinde anlaştı.

Gradient Investments portföy yöneticisi Mariann Montagne, parasal ve mali sıkılaştırmanın “sağlık konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilmeden gerçekleşmeyeceğini” söyledi.

Virüs ile ilgili gelişmelerde Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca Plc'nin geliştirdiği aşı ilk insanlı deneylerde ümitlendirici sonuçlar verdi. Çinli CanSino Biologics Inc., ve Pfizer Inc. ile BioNTech SE ortaklığı tarafında da olumlu deneysel gelişmeler olduğu belirtildi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07:00'de yüzde 0.6 yükseldi. Dayanak endeks yüzde 0.8 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 2.6 arttı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.9 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yatay seyretti.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 107.34 seviyesinde fazla değişmedi.
Offshore yuan 6.9923'te sabit kaldı.Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 ekside 1.1436'dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.1 azaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.61'de tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 3 bp düşüşle yüzde 0.86 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili 40.84 dolarda fazla değişmedi.
Altının onsu 1,819.19 dolar ile dokuz yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.